V deň 300. výročia sťatia legendárnej zradkyne Juliany Korponayovej otvorili v historickej radnici výstavu kresieb českého maliara, kresliara a ilustrátora Jana Antonína Hálu. Vystavované ilustrácie vytvoril k románu od Móra Jókaiho Levočská biela pani.
LEVOČA. Dňa 25. septembra 1714 sťali hlavu legendárnej zradkyne Juliany Korponayovej, ktorá pôsobila v Levoči. Historické pramene pred časom potvrdili, že nebola zradkyňou, ale obeťou politického procesu.
Obraz ženy otvárajúcej dvere na levočských hradbách zrejme inšpiroval spisovateľa Móra Jókaia na napísanie románu plného fantázie Levočská biela pani, ktorú ilustroval Jan Hála.
„V roku 1955 začal Hála ilustrovať román Levočská biela pani, ktorý následne vychádza ako jediná ilustrovaná publikácia tohto románu v 60. rokoch minulého storočia. Výstava prezentuje sériu kolorovaných kresieb umelca. V rámci medzinárodného grantu sa nám podarilo získať celú zbierku kresieb. Ide o 106 kolorovaných diel a tušových perokresieb,“ informovala historička Dáša Uharčeková Pavúková zo SNM – Spišského múzea v Levoči.
Unikátne diela
Hálové kresby sú v priestoroch historickej radnice vystavované po druhýkrát. „Tieto unikátne diela sú doplnené o ďalšie, ktoré verejnosť doposiaľ nevidela. Návštevníci môžu na výstave vidieť aj skicár ilustrátora, v ktorom si pripravoval kresby,“ doplnila historička.
Jan Hála sa na ilustrovanie knihy pripravoval zodpovedne. Chodil po miestach, kde Juliana Korponay pôsobila.
Navštívil Levoču, Krásnu Hôrku, Betliar, poznal interiéry šľachtických a meštianskych domov. Tie zakomponoval do svojich diel.
Návštevníci tak môžu do konca tohto roka obdivovať grafickú zhodu budov a objektov na kresbách s predlohami na námestí Majstra Pavla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš