Spišská Nová Ves patrí ku krízovým oblastiam, kde nie sú žiadne bezpečné pobytové centrá pre ženy zažívajúce násilie, ani žiadne špecializované spoločenské centrum. OZ Hana ponúka pomocnú ruku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Uplynulý týždeň zorganizovalo OZ Hana otváraciu konferenciu pre odbornú a laickú verejnosť. Hlavnou témou konferencie bolo násilie páchané na ženách v intímnych vzťahoch.
Podľa slov štatutárnej zástupkyne OZ Hana Lýdie Koňakovej v Spišskej Novej Vsi nie je takéto poradenské centrum, ktoré by poskytovalo špecializovanú pomoc.
„V rámci monitoringu sociálnych služieb je práve toto mesto zaradené ku krízovým oblastiam, kde neexistujú žiadne bezpečné pobytové centrá pre ženy zažívajúce násilie, ani žiadne špecializované spoločenské centrum. Touto konferenciou sme urobili prvý krok v snahe o nadviazanie multiinštitucionálnej spolupráce v meste a okolí,“ vysvetlila L. Koňaková.
Skrytá trestná činnosť
Na podujatí vystúpila aj námestníčka spišskonovoveskej Okresnej prokuratúry Irena Kurucová. Tá predniesla získané skúsenosti z praxe.
„Domáce násilie patrí medzi latentnú, teda skrytú trestnú činnosť a len malé percento týraných žien otvorene prizná, čo sa v rodinách deje. Najfrekventovanejšie sú trestné činy vyhrážania a týrania blízkej a zverenej osoby. Pre dôvod obavy, že páchateľ bude pokračovať, končí takmer vždy vo väzbe,“ zhodnotila námestníčka.
Zastaviť v začiatkoch
Podľa nej ženy, ktoré sú obeťami spomínaných trestných činov, robia niekedy chybu, že nezastavia partnera už v počiatkoch. „Akékoľvek konanie, ktoré by vyznievalo ako akt týrania, by mali ihneď oznámiť úradom, polícii alebo prokuratúre. Vytvorí sa tým určitá bariéra,“ zdôraznila námestníčka.
Prípady tohto charakteru sa vyskytujú prevažne v rodinách s vyššou konzumáciou alkoholu. Nemožno ale urobiť záver, že ide o sociálne slabšie rodiny.
„Podobne nemožno urobiť záver, že sa násilie vyskytuje v rodinách len u obyvateľov s nízkym vzdelaním. Vyskytli sa prípady, že obeť alebo páchateľ mali vysokoškolské vzdelanie, riešili sme tento problém aj u ľudí v dôchodcovskom veku,“ ozrejmila I. Kurucová.
Bezpečný priestor
Ženy majú príležitosť hľadať pomoc u kompetentných orgánov a špecializovaných inštitúcií. Poradenské centrum pri OZ Hana spustilo svoju činnosť v júli tohto roka.
„Kontaktovali nás ženy, ktoré majú skúsenosti s domácim násilím. Poskytujeme bezpečný priestor na riešenie ich situácie. Naša adresa je utajená z dôvodu bezpečia pracovníčok a samotných klientiek. Ženy, ktoré potrebujú našu pomoc, nás môžu kontaktovať prostredníctvom telefónnej linky alebo mailovou adresou,“ uviedla L. Koňaková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš