KEŽMAROK. Minister životného prostredia Peter Žiga si v utorok v Kežmarku namiesto premiéra Roberta Fica prevzal petíciu za riešenie protipovodňovej situácie v meste, pod ktorú sa podpísali stovky nespokojných občanov.
Sľúbená návšteva Roberta Fica sa neuskutočnila. Kežmarčanom poslal list. Za dôvod svojej neprítomnosti v ňom označil víkendový maratón v Národnej rade v súvislosti s pokusom o jeho odvolanie.
"Vytvorili sme koncepciu protipovodňových opatrení, identifikovali sme viac ako 550 miest, ktoré sú povodňami ohrozené. Snažíme sa nájsť riešenia, tu v Kežmarku sme doteraz nedokázali urobiť opatrenia, ktoré by odstránili úplne ten diskomfort občanov. Problém je, že koryto potoka Ľubica v Kežmarku je úzke a prietok veľkej vody je malý," objasnil Žiga.
Je preto nutné vodu zastaviť ešte predtým, ako príde do mesta. To sa podľa ministra dá tzv. poldrami, teda suchými nádržami, ktoré by sa dali vybudovať nad mestom.
Problémom sú vraj aj pozemky
Tu sa však rezort životného prostredia stretáva s problémom vyrovnania majetkových vzťahov na pozemkoch, kde by tieto poldre mali byť.
V prípade Kežmarku ide o dva poldre.
Jeden z nich je už v štádiu riešenia, mal by byť vybudovaný na pozemkoch Vojenských lesov a majetkov SR, a tu by teda nemal byť problém s majetkovo-právnym vyrovnaním.
"V druhom prípade je to trošku komplikovanejšie, takže to nebudeme vedieť riešiť okamžite, ale budeme sa musieť vysporiadať s vlastníkmi. To je možno aj výzva k miestnym občanom, aby nám pomohli v tejto veci a riešili to spolu s nami," upozornil Žiga.
Chceli by peniaze z eurofondov
Dodal, že majetkovo-právne vyrovnanie pozemkov je problém aj v prípade, že by rezort na výstavbu poldrov žiadal peniaze z Európskej únie.
"Európska komisia dokáže prideliť prostriedky len takým subjektom, ktoré majú vysporiadané majetkové vzťahy," zdôraznil minister.
V prípade, že sa nebude dariť získať prostriedky z eurofondov, ministerstvo bude musieť poldre financovať zo štátneho rozpočtu.
Problém s povodňami v Kežmarku sa systematickejšie neriešil od roku 2010, keď mesto i okolité obce postihli ničivé povodne.
Aj to bol dôvod, prečo sa miestni občania rozhodli riešiť to formou petície.
Chcú nový most
Stretnutie ministra s petičným výborom sa v Kežmarku uskutočnilo deň po tom, ako mesto hovorilo s občanmi o riešení problémov v kritickej oblasti na sídlisku Sever.
Most s nízkou prietočnosťou, kde sa voda opakovanie vylieva, plánuje nahradiť novým.
Jeho výstavba by mala stáť 230-tisíc eur.
Podľa doterajšieho vedenia mesta by sa prostriedky mali čerpať z budúcoročného mestského rozpočtu.
Definitívne rozhodnúť o realizácii projektu môže až nové mestské zastupiteľstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš