Svoje si v nej nájdu deti, starí i mladí.
STARÁ ĽUBOVŇA. Za myšlienkou zriadiť búdku pre knihy je stredoškoláčka Emma Tomková. Nápad požičiavania kníh netradičnou formou zaviedla pomocou projektu aj do Starej Ľubovne.
„Platí len jedno pravidlo – vziať si knihu a po prečítaní ju vrátiť alebo vymeniť v búdke za inú. Ide o projekt malých verejných knižníc pod názvom Ďakujem, sused,“ vysvetlila študentka Emma, ktorej pomáhal aj študent Števo Kmec.
Nápad sa im podarilodokončiť
Pomocou projektu sa Emme podarilo získať peniaze na materiál i na skrášlenie a vymaľovanie búdky.
Samozrejme, aj na nákup prvotných kníh, ktoré išli medzi čitateľov do obehu.
Števo Kmec sa zas postaral o povolenie na umiestnenie od mesta a taktiež prispel k celému nápadu.
„Chceli sme vytvoriť niečo podobné myšlienke verejných knižníc formou ponechávania kníh na lavičkách a podpisovaním sa do nich. Hľadali sme so Števom veľa o podobných možnostiach a nakoniec sme dospeli k nápadu tejto verejnej knižničky,“ povedala.
Čitatelia knižnú búdku neobchádzajú
Knižná búdka v Starej Ľubovni je podľa jej zostavovateľov zatiaľ v permanencii prichádzajúcich čitateľov.
„Darí sa jej, prekvapivo, veľmi dobre. Jej dni sa rátajú a pomaly dospieva ako trvácnosťou, tak aj dielami v nej. Vystriedali sa tam publikácie od Tolstoja, rôzne Evitovky, Kingovky, taktiež psychologické knihy, najnovšie výtlačky z dielne Joa Nesboa a podobne. Svoje si tam nájdu taktiež aj malé deti, rovnako aj staršie či mladšie vrstvy. Páči sa mi, akou formou si ľudia tie knihy požičiavajú. Niekedy akoby sa sami ukrývali za príbehmi, ktoré si prakticky sami vytvorili,“ poznamenala Emma.
Podobné malé verejné knižnice možno nájsť v Bratislave, Košiciach, Martine a Žiari nad Hronom. Postupne ich stavajú aj v iných mestách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš