Veľké kufre do koča z 19. storočia, lodné kufre zo začiatku 20. storočia, drevené cestovné kufre politika prvej Československej republiky Vavra Šrobára i dramatika Ivana Stodolu či cestovný vak hokejistu Jozefa Golonku zo 60. rokov minulého storočia – tieto vzácnosti aj iné zaujímavosti prináša výstava Slovenského technického múzea, pobočka Spišská Nová Ves.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kufre, tašky, batožina, výstava s príznačným názvom predstavuje pestrú škálu cestovej batožiny, používanú v rôznych dopravných prostriedkoch, od lodí cez koče, vlaky, automobily, autobusy až po lietadlá, či cestovanie „po vlastných“.
Výstava cez batožinu približuje začiatky masového cestovania v 2. polovici 19. storočia a jeho prudký rozmach v 20. storočí.
Batožina olympionikov
„Lodné kufre zo začiatku minulého storočia pripomínajú začiatky vysťahovalectva našich predkov do Ameriky. V kufroch si často viezli celý svoj majetok. Zaujímavé sú kúsky z prelomu storočí, ktoré vyzerajú ako šatňová skriňa a dokonca mali už aj kolieska. Kufre z tohto obdobia boli z pravej kože, až neskôr sa vyrábali z lakovanej tvrdenej papierovej hmoty alebo z koženky, plastu či umelých vlákien. Zaujímavé sú aj cestovné tašky, turistické vaky a chlebníky,“ uviedla Dana Rosová, autorka koncepcie výstavy.
Cestovnú batožinu významných osobností spoločenského, politického, kultúrneho i športového života dopĺňajú cestovná taška šermiarky z OH v Montreali z roku 1972 Kataríny Ráczovej, cestovný kufrík volejbalistu a medailistu z OH v Tokiu z roku 1964 Bohumila Goliana i plátený kufrík športového komentátora Gaba Zelenaya z OH v Sapore v roku 1972.
Pre najmenších model železničky
S cestovaním sa spájajú aj predmety osobnej potreby, ktoré sú tiež súčasťou výstavy.
Nechýbajú cestovný príbor, cestovný kávovar, mlynček na kávu, kalamár, nápojová súprava na cesty, žehlička, šijacie potreby, cestovný gramofón, cestovné šachy a iné hry.
Mnohé z tých vecí sú kuriozity v pravom slova zmysle. Výstava toho druhu má po Bratislave na Spiši svoju premiéru.
„Myslím si, že určite osloví všetky vekové kategórie. Pre tých najmenších je pripravený aj kompletný model železnice, zapožičaný zo súkromnej zbierky Mariána Rosa. Zaujímavé sú aj odevy, ktoré boli súčasťou cestovnej batožiny. Tie zapožičalo Múzeum v Kežmarku, ďalšie predmety zapožičalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi. Samotné vystavené exponáty poskytli Múzeum dopravy Bratislava, Historické múzeum Bratislava, Múzeum telesnej kultúry Bratislava a súkromní zberatelia,“ dodala D. Rosová. My dodajme, že autorom výstavy je Pavel Habáň.
Lodné kufre i oblečenie. Drevený kufor zn. Hofman dr. V. Šrobára (na snímke druhý sprava). Foto: Mária Šimoňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš