Takmer päťdesiat vystavených dokumentov z 18. a 19. storočia mapuje históriu pomocou výtvarných motívov. Mnohé z nich možno prirovnať k malým umeleckým dielam.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Banícky spolok Spiš pripravil pre verejnosť výstavu, ktorej cieľom je prezentovať staré banské historické mapy. Vystavované dokumenty sú sondou do minulosti baníctva v spišských lokalitách.
„Snažili sme sa regionálne pokryť čo najviac tunajších miest. Tieto mapy pochádzajú väčšinou z 18. a 19. storočia. Ide o dobové dokumenty, ktoré sú vynikajúcim študijným materiálom pre zistenie minulosti a histórie baníctva. Najstaršia mapa je z Novoveskej Huty z roku 1947, ale myslím si, že na Spiši existujú mapy aj starších dát,“ priblížil autor a zostavovateľ výstavy Marián Jančura.
Návštevníkom je sprístupnených 27 máp z archívu Baníckeho spolku Spiš, vyše dvadsať kusov je požičaných od súkromných osôb a Baníckeho múzea z Gelnice.
Zaujímavé sú aj reprodukcie máp, ktoré pochádzajú zo Štátneho ústredného banského archívu z Banskej Štiavnice.
Tradícia vyhotovenia listín
Spracovanie banských máp výtvarným, originálnym spôsobom je založené na tradícii vyhotovenia rukopisných listín z predchádzajúcich storočí.
Predovšetkým v 18. storočí je zrejmá snaha o zhotovenie máp v originálnom štýle použitím vlastných grafických a výtvarných prvkov.
„Mapy zakresľovali merači a kartografi s rozličným stupňom výtvarného nadania, ale vždy so snahou vytvoriť estetický dokument, do ktorého bolo prístupné vnášať osobitné výtvarné motívy. Predmetom ozdobného stvárnenia bývali väčšinou smerové ružice znázorňujúce svetové strany. Autori máp experimentovali s rôznym grafickým stvárnením týchto prvkov za použitia rôznofarebných tušov a rozmanitých geometrických tvarov,“ vysvetlil autor výstavy.
Dobové ilustrácie a kresby
Samotná mapa v mnohých prípadoch obsahovala aj dobové ilustrácie a kresby.
Je to svedectvo o postupoch baníkov pri jednotlivých činnostiach v podzemí a na povrchu, o používaných banských zariadeniach a budovách, baníckych nástrojoch a oblečení.
Cenné sú najmä znázornenia technických a technologických banských objektov a iných ťažných zariadení, vodohospodárskych diel, vodných kolies či hutných pecí.
Osobitnou kapitolou sú technické nákresy hutníckych zariadení a vodou poháňaných hámrov, ktoré umožňujú detailne študovať konštrukčné riešenie strojov.
Presnosť znázornenia
Staré mapy od súčasných sa v mnohom líšia. „Dobové mapy najmä z 18. storočia sú výtvarné dielka. Majstri kartografi mali zrejme vtedy dosť času, a preto sa vyžívali vo svojej práci. Mali svoj štýl písma po vzore starých listín, svoj štýl zobrazovania. Súčasné sú už účelové a vecné,“ hodnotí Jančura.
Podobnosť vidí v presnosti znázornenia. „Podľa máp z minulých storočí dokázali novodobí baníci nájsť staré banské diela pomerne presne. Tam sú rozdiely minimálne,“ uzavrel.
Výstava Historické mapy na Spiši je obohatená nástrojmi banských meračov uplynulých storočí.
Návštevník sa môže zoznámiť s teodolitmi, nivelačnými prístrojmi a meracími pásmi. V priestoroch Multifunkčného energeticko-baníckeho centra v Spišskej Novej Vsi potrvá do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš