Medzi domčekmi v Ľubovnianskom skanzene budujú najstaršiu drevenicu. Stavba pochádza z Veľkého Lipníka, po jej rozobratí ju teraz dáva dokopy partia chlapov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Pôvodná drevenica pochádza ešte z roku 1885. Vyše dvadsať posledných rokov už v nej nikto nebýval.
Múzejníkom sa ju podarilo získať po dlhom čase a tak sa teraz tešia, že bude práve v skanzene pod hradom.
„Určite je to zaujímavá robota. Drevenicu treba skladať podľa dokumentácie a označenia. Trochu nám síce sneží, ale veríme, že sa nám to podarí,“ povedal pán Stanislav, jeden z partie chlapov, ktorí drevenicu budujú nanovo.
Doplnil ho i kolega Ján Dulák. „Pri takomto stavaní pomáha hlavne zdravý sedliacky rozum.“
Chcú zachovať pôvodnú stavbu
Drevený dom ešte z 19. storočia je jeden z najstarších v širokom okolí. Vo Veľkom Lipníku na Zamagurí stál v strede dediny.
Starú stavbu bolo potrebné na jej predošlom mieste rozobrať, jednotlivé kusy dreva naložiť na vozidlá a previezť pod Ľubovniansky hrad.
„Drevenica bude najstaršou v našom skanzene. Z jej pôvodného stavu chceme zachovať čo najviac,“ poznamenal Dušan Janický, správca skanzenu Ľubovnianskeho múzea.
Prevoz i ďalšie zabezpečenie stálo asi päťsto eur.
Bývalá majiteľka nechala na stole aj ruženec
Do roku 1990 bývala v drevenici jej niekdajšia majiteľka Katarína Šugová. Z domu potom odišla, nik v ňom nebýval. Neskôr múzejníkov kontaktovali jej blízki.
„Je to naša najstaršia drevenica, naši múzejníci ju mali vytypovanú už skôr. Napokon sa nám ozval jej posledný majiteľ,“ povedal D. Janický.
Podľa neho bude v drevenici originálny interiér. „Bývalá majiteľka nechala stôl lavice, i ďalšie cennosti vrátane ruženca a modlitebnej knižky. Tak, ako to nechala, to chceme mať aj my,“ doplnil.
Všetko vnútorné zariadenie majú momentálne u seba reštaurátori v Levoči. Tí sa snažia veci čo najlepšie opraviť.
Zo stavby doviezli asi šesťdesiat kusov trámov
Chlapi pri výstavbe hovoria, že ide akoby o skladanie puzzle. Dovezených majú okolo šesťdesiat suchých trámov. Tie boli nejakú dobu máčané v špeciálnych prípravkoch v Levoči, aby čo najviac vydržali vonkajšie vplyvy.
„Stavbu chceme v týchto dňoch čo najskôr dostať minimálne pod strechu. Postupne skladáme drevá podľa očíslovania. Všetko, ako to máme zdokumentované,“ poznamenal D. Janický.
Ako dodal, pri prácach majú jasno, nazval ich skôr ako organizovaný chaos. V čase našej návštevy mierne snežilo. Vrtochom počasia by sa preto radi čo najskôr všetci vyhli.
Podložie museli odvodniť
Robotníci sa snažia celú stavbu dokončovať najmä ručne. Moderná technika príde na rad iba v najnutnejších prípadoch.
„Je tu aj iné podložie stavby, aké bolo vo Veľkom Lipníku. Museli sme to tu odvodniť a pridať základy,“ povedal správca skanzenu.
„Miesto pre osadenie našej najstaršej drevenice vybral Jiří Langer z Česka. Je to odborník, ktorý sa venuje koncepcii skanzenov,“ prezradil D. Janický.
Vznikne Slovenská ulica
V skanzene rátajú aj s ďalšími nápadmi.
„Popri tejto drevenici tu vznikne nová ulica s názvom Slovenská. Okrem drevenice z Veľkého Lipníka tu máme hospodársky trakt z Ruskej Vole nad Popradom, plánujeme aj domček, ktorý by k nám mal prísť z Údola,“ uzavrel správca skanzenu.
Veľký Lipník. Drevenica stála v tejto obci. Foto: archív
Práce. Zapája sa do nich aj správca skanzenu Dušan Janický. Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš