Trojďňovými slávnosťami venovanými jednej z významných osobností katolíckej moderny, spisovateľovi Mikulášovi Šprincovi, si Krompašania pripomenuli sto rokov od narodenia rodáka mesta. Slávnostnej akadémie sa zúčastnili aj príbuzní M. Šprinca.
KROMPACHY. M. Šprinc sa narodil 30. novembra 1914 v Krompachoch. Maturoval na Gymnáziu v Levoči, v roku 1934 vstúpil do kňazského seminára v Spišskej Kapitule.
V Spišskej Novej Vsi pôsobil ako kňaz. Situácia v krajine ho donútila emigrovať a emigrácia sa mu stala doživotným osudom.
Dlhé roky pôsobil v Clevelandskej diecéze. Písal poéziu, prózu. Napísal 33 kníh. Zomrel 31. mája 1986 v Clevelande. K rodnej krajine, mestu, bol však celý život pripútaný.
Podobenstvo o poslednom mieste
Oslavy storočnice M. Šprinca odštartovali slávnostnou sv. omšou, koncertom spevokolu Cantica Christiana. Účastníci osláv jubilea položili veniec k pamätnej tabuli na miestnej fare, navštívili aj pamätnú izbu krompašských rodákov, medzi ktorých patrí aj M. Šprinc.
Druhý deň patril slávnostnej akadémii, ktorá sa niesla v duchu spomínania na slávneho rodáka.
„Mal som príležitosť trocha bližšie sa dotknúť stôp, ktoré básnici katolíckej moderny vo svete zanechali, medzi nimi aj Mikuláš Šprinc. Život M. Šprinca mi pripomína podobenstvo o hľadaní posledného miesta v živote. Aj M. Šprinc žil na poslednom mieste, žil stály život exulanta, kedy milujete svoje rodné mesto, krajinu a musíte si to zo svojho života odobrať, čo už je to za život. No vo svojej tvorbe a životnom diele vždy vyjadroval svoj katolícky postoj a neuveriteľnú lásku k rodnej krajine. Ako ďalší z básnikov Karol Strmeň napísal: M. Šprinc na prvé miesto kládol poéziu. Vkladal do nej najintímnejšie dojmy svojho kňazského života. Jej prameňom a inšpiráciou je samo srdce básnika. Šťastný národ, ktorý má Mikulášov Šprincov,“ vyjadril sa teológ Jozef Leščinský.
Návrat M. Šprinca do Krompách
Primátorka mesta Iveta Rušinová (nez.) zo spomienok ďalšieho rodáka mesta zaspomínala na M. Šprinca.
Vyjadrila najmä úctu, ktorá patrí tomuto slávnemu rodákovi z Krompách. Srdečné pozdravy od Slovákov z Clevelandu predniesol Jozef Fajgel, počas primátorovania ktorého sa v meste rozbehla i zrealizovala myšlienka odhalenia pamätnej tabule M. Šprincovi.
„Dvakrát som mal možnosť vycestovať s delegáciou starostov a primátorov do amerického Clevelandu. Už počas prvej návštevy v roku 1993 vznikla debata o tom, ako vrátiť M. Šprinca do Krompách. To bol začiatok celého príbehu návratu nášho rodáka. Neskôr nasledovalo otvorenie pamätnej izby krompašským rodákom v roku 2004. Možno návrat pozostatkov M. Šprinca do Krompách by mohol byť pokračovaním tohto príbehu,“ zamyslel sa J. Fajgel.
S dojatím a slovami vďaky v závere vystúpili aj príbuzní Mikuláša Šprinca, synovec Aladár Franko a jeho praneter.
„Vždy sme boli hrdí, že Mikuláš patrí do našej rodiny. Posledných dvadsať rokov sa môžeme aj verejne prihlásiť k tejto hrdosti. Odznelo tu veľa slov a vďaky na adresu M. Šprinca. Ďakujeme za všetku tú lásku a energiu, ktorú ste vy, Krompašania vynaložli na to, aby sa M.Šprinc dostal do povedomia ľudí a ďakujeme aj za túto krásnu slávnostnú akadémiu,“ vyjadrila vďaku praneter M. Šprinca.
Tretí deň slávností v meste patril už XI. ročníku literárnej súťaže pre žiakov a študentov Šprincove Krompachy.
Spojená bola s odovzdávaním diplomov víťazom a ukončením osláv jubilea krompašského rodáka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš