STARÁ ĽUBOVŇA. Dom ľubovnianskeho mešťana na námestí v Starej Ľubovni je plný historických hračiek.
Sú tam vystavené hračky z konca 19. storočia až do roku 1960. Zozbierané sú z okolitých múzeí, ale aj od súkromných zberateľov.
"Máme tu však aj hračky z povaly pani Fedákovej zo Starej Ľubovne, ktorá má dnes 85 rokov. Starala sa o ňu sestra jej mamy, ktorá, keďže vtedy nebol v Ľubovni obchod, kam by chodila hračky nakupovať, ich vyrábala ručne prevažne z dreva," uviedla autorka výstavy Mária Karkošiaková s tým, že s hračkami sa potom hrali aj ďalšie generácie detí.
Súčasťou výstavy je aj ručne vyrábaný drevený nábytok.
Medzi najvzácnejšie hračky patrí napr. bábika, ktorá má asi 120 rokov.
Väčšina hračiek je vyrobená ručne z kvalitných prírodných materiálov a každá skrýva svoj vlastný príbeh.
Tieto hračky sa podľa Karkošiakovej líšia od tých dnešných v tom, že sú detailnejšie a majú v sebe láskavejší charakter, posolstvo dobra a učia deti k manuálnym zručnostiam a družnosti.
Zároveň zobrazovali zmenšený svet dospelých, deti hrou spoznávali ich svet a mohli mu tak ľahšie porozumieť.
"Sú v takom zachovalom stave, že by sa aj dnes s nimi dalo zahrať. Niektoré vyzerajú ako nedotknuté. Je to zrejme pre to, že si ich vedeli deti vážiť, nemali toľko času sa s nimi hrať a hračka vždy bola drahá záležitosť, nemohol si ju každý dovoliť. Keď deti dostali hračku na Vianoce, tak sa s ňou hrali len napr. počas Vianoc, cez iné sviatky a pod dozorom. Potom sa zabalila a odložila na neskôr," dodala Karkošiaková.
Výstava nie je podľa nej určená len pre deti, ale aj pre starších návštevníkov, ktorí si môžu zaspomínať na svoje detské časy.
S vystavenými hračkami sa však hrať nemôžu, aby sa tieto historické skvosty zachovali.
"Kvôli tým hračkám som nabehala asi 1 600 kilometrov po celom Slovensku. Sú veľmi vzácne a ojedinelé, je ich u nás veľmi málo takto zachovalých. Musím povedať, že Česi a Poliaci v tomto vedú pred nami, pretože tam je múzeí s hračkami z 18. a 19. storočia omnoho viac. U nás je len jedno múzeum, ktoré sa venuje hračkám, a to je v Modrom Kameni," uzavrela Karkošiaková.
Výstava je prístupná pre verejnosť do 31. decembra, od pondelka do piatka od 9. do 17. hodiny.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš