Svojimi vystúpeniami na kultúrnych podujatiach si získala nejedného diváka. Tohto roku oslavuje 20 rokov svojho založenia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišskonovoveská Skupina historického šermu (SHŠ) Jago oslavuje 20. narodeniny.
Zakladateľom a vedúcim skupiny je Rasťo Gala. Ten dostal prvé základy talianskej školy šermu v Bratislave, ktorú nacvičoval tri roky v niekoľkých skupinách (Possonium, Jago, Havrani).
„Po návrate domov do Spišskej Novej Vsi som si povedal, že to skúsim aj tu na východe. Začiatky boli krásne, pretože mladí ľudia mali záujem o tento druh umenia. Na nábor prišlo okolo 20 ľudí. Ak to porovnáme s dneškom, ak príde nanajvýš 5 mládežníkov, tak je to veľa,“ spomína.
Členovia SHŠ ostávajú verní zvykom. Dodnes trénujú pol druha hodiny trikrát do týždňa v jednej z telocviční mestských škôl.
„Predviesť dobrý šerm môže človek minimálne po dvojročnom tréningu. Príprava je veľmi náročná na fyzickú záťaž. Rok sa člen skupiny učí správne chodiť, ďalší rok šermuje. Až potom môže vyjsť na pľac pred publikum,“ vysvetľuje R. Gala.
Nudné šermovanie v minulosti
Za dve desiatky rokov si základy šermu vštepovalo viac ako 120 záujemcov. Väčšinou prišli, okúsili netradičnú záľubu a odišli.
Doposiaľ pôsobia v skupine zo zakladateľov okrem Rasťa jeho brat Ivan a Dominik Plávka. V súčasnosti vystupuje na podujatiach s pripraveným programom 13 žien a mužov.
„Divákom sa snažíme priblížiť históriu zaujímavejším spôsobom, ako to bolo v minulosti. Škrabance, odreniny na telách bojovníkov a bojovníčok nie sú výnimkou. Pri kvalitnej príprave k vážnejším zraneniam nedochádza. Keby sme chceli historický súboj verne zreprodukovať, bolo by to nudné. Zápasy kedysi trvali dlho a boli vysiľujúce. Mali len niekoľko akcií, ale oveľa viac vyčkávania,“ prízvukuje vedúci Jaga.
Množstvo programov
Pri vyše 500 vystúpeniach sa SHŠ Jago môže pochváliť niekoľkými netradičnými aktivitami.
„Ako garda sme poslúžili všetkým slovenským prezidentom okrem súčasného. Robili sme stráž v Kežmarku, Bardejove, Turzovke a v Levoči. V roku 1998 sme účinkovali na summite 11 európskych prezidentov v Levoči,“ vyratúva R. Gala.
Medzi ďalšie akcie, ktoré hodno spomenúť, je predstavenie Slávnostnej gardy na medzinárodnej prehliadke vojenských čestných stráží v Bratislave v roku 2003, účinkovanie na štyroch ročníkoch Svetového stretnutia Turzovčanov.
Na Európskom festivale ľudových remesiel v Kežmarku z 24. ročníkov vystupovala SHŠ na 17, kde sa predstavila so svojím program 68–krát.
K samotnému šermu patrí neustále štúdium histórie. Ako R. Gala tvrdí, čím viac sa prehrabáva v knihách, tým viac zisťuje, čo všetko ešte nevie.
„Za niekoľko rokov účinkovania v tomto druhu umenia sa zmení aj myslenie človeka. História sa stane vašou súčasťou bytia a nepríde vám to nijak zvláštne. Uvedomíte si to až vtedy, keď sa na vás napríklad čudne dívajú predavačky v galantérii, keď so záujmom ohmatávate jemné čipky. Tie totiž potrebujete našiť na košele,“ s úsmevom opisuje Novovešťan.
Kontakt s publikom
Tohtoročnú 20. sezónu, ktorá trvá väčšinou od mája do septembra, má SHŠ takmer za sebou. Príležitostne sa ešte objavia na podujatiach spojených s plesovou sezónou.
„Že táto záľuba má svoje opodstatnenie si poviete vždy, keď vidíte vysmiatych alebo zaujatých divákov. Najviac vás presvedčia tváre detí, ktoré odzrkadľujú nefalšovanú úprimnosť,“ konštatuje.
Ako ďalej dodáva, najhoršie vystúpenia pre SHŠ sú tie bez blízkeho kontaktu s ľuďmi.
„Stalo sa nám, že sme mali predstavenie na futbalovom štadióne a diváci sedeli na tribúne. Nemalo to šťavu. Sme zvyknutí robiť s ľuďmi a potrebujeme ich k vystúpeniu. Bez odozvy sa robí veľmi ťažko. Ak sa ľudia nechytia a nezabávajú, tak sa nebavíme ani my. Ak je človek len kulisou, nedá to nič nikomu,“ uzatvára rozhovor vedúci skupiny Jago.
Fakty
Zhodnotenie 20–ročnej činnosti:
Viac ako 500 vystúpení na Slovensku, v Česku, Poľsku a Chorvátsku
13 vlastných scenárov
Organizácia piatich veľkých akcií v Spišskej Novej Vsi (Šermiarske sympózium/2000, Krst kanónov I./2001, Krst kanónov II./2002, Fašiangy na snehu/2006, Dobová svadba/2007)
Organizácia troch medzinárodných festivalov historického šermu – Spišský hrad/2003 - 2005
4 slovenské rekordy/2 vytvorené – 2 organizované
Vyše 4500 tréningových hodín, náborom prešlo viac ako 120 ľudí, aktívne účinkovalo okolo 50 ľudí
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš