Utorok, 13. november, 2018 | Meniny má Stanislav

Na Štrbskom Plese sa opäť skákalo

Rakúsky skokan na lyžiach Clemens Aigner sa stal víťazom skokanských pretekov FIS Cup na Štrbskom Plese.

Sobotňajšia súťaž. Vyhral ju Rakúšan Aigner.(Zdroj: Richard Hudeček)

Rakúsky skokan na lyžiach Clemens Aigner sa stal víťazom skokanských pretekov FIS Cup v športovom areáli na Štrbskom Plese.

ŠTRBKÉ PLESO. Pôvodne sa v rámci víkendového 42. ročníka Tatranského pohára v behu a skokoch na lyžiach mali uskutočniť 2 preteky v skokoch na lyžiach a štyri súťaže v bežeckých disciplínach Slavic Cup (šprint voľnou technikou mužov i žien, 5 km klasicky ženy, 10 km klasicky muži).

Pre nepriazeň počasia bol však program výrazne zredukovaný. V piatok ráno odvolali organizátori pre nedostatok snehu všetky bežecké súťaže. V nedeľu boli nútení zrušiť pre meniaci sa vietor aj skokanskú súťaž.

Diváci tak boli počas uplynulého víkendu svedkami iba sobotňajších pretekov v skokoch na lyžiach.

Napriek drobným počiatočným raňajším problémom s úpravou mostíka ešte po celonočných plusových teplotách bol napokon mostík perfektne pripravený a „zvládol“ sobotnú porciu viac ako 300 skokov bez akýchkoľvek problémov.

Súťažilo sa za krásneho slnečného a už chladného počasia na mostíku HS 100. Podmienky na skoky si pochvaľovalo najmä 88 skokanov z 13 krajín celého sveta, pretože pre väčšinu z nich to boli vôbec prvé skoky na snehu v tejto lyžiarskej sezóne.

Vyrovnaný priebeh

Samotné preteky mali výborný priebeh, pretože aj výkonnostná úroveň zúčastnených pretekárov bola veľmi vyrovnaná. Do finálovej tridsiatky najlepších sa dostali pretekári až desiatich krajín z trinástich zúčastnených a na stupne víťazov (šestica najlepších) vystúpili pretekári z Rakúska, Poľska, Ruska a USA.

Víťazom sa stal rakúsky skokan Clemens Aigner, ktorý za skoky dlhé 96,5 a 94 metrov získal 250,5 bodu. Vôbec najdlhšie skoky predviedli na Štrbskom Plese Poliak Stanislaw Biela a Rakúšan Elias Tollinger, ktorí zaleteli na hranicu 98,5 metra. Zo štvorice Slovákov sa ani jeden neprebojoval do druhého kola.

Výsledky - sobota: 1. Clemens Aigner (Rakúsko) 250,5 bodu, 2. Stanislaw Biela (Poľsko) 246,5, 3. Elias Tollinger (Rakúsko) 243, 4. Anton Kaliničenko (Rusko) 236,5, 5. Adam Ruda 231, 6. Przemyslaw Kanytka (obaja Poľsko) a Kevin Bickner (USA) po 230, ... 74. Tomáš Ondrejka 50,5, 78. Mojmír Nosáľ 40,5, 84. Dominik Ďurčo 24,5, 85. Michal Pendziviater (všetci Slovensko) 21.