Na Štrbskom Plese sa opäť skákalo

Sobotňajšia súťaž. Vyhral ju Rakúšan Aigner.
Sobotňajšia súťaž. Vyhral ju Rakúšan Aigner. (Autor: Richard Hudeček)
Sportnet|23. dec 2014 o 00:00

Rakúsky skokan na lyžiach Clemens Aigner sa stal víťazom skokanských pretekov FIS Cup na Štrbskom Plese.

Rakúsky skokan na lyžiach Clemens Aigner sa stal víťazom skokanských pretekov FIS Cup v športovom areáli na Štrbskom Plese.

ŠTRBKÉ PLESO. Pôvodne sa v rámci víkendového 42. ročníka Tatranského pohára v behu a skokoch na lyžiach mali uskutočniť 2 preteky v skokoch na lyžiach a štyri súťaže v bežeckých disciplínach Slavic Cup (šprint voľnou technikou mužov i žien, 5 km klasicky ženy, 10 km klasicky muži).

Pre nepriazeň počasia bol však program výrazne zredukovaný. V piatok ráno odvolali organizátori pre nedostatok snehu všetky bežecké súťaže. V nedeľu boli nútení zrušiť pre meniaci sa vietor aj skokanskú súťaž.

Diváci tak boli počas uplynulého víkendu svedkami iba sobotňajších pretekov v skokoch na lyžiach.

Napriek drobným počiatočným raňajším problémom s úpravou mostíka ešte po celonočných plusových teplotách bol napokon mostík perfektne pripravený a „zvládol“ sobotnú porciu viac ako 300 skokov bez akýchkoľvek problémov.

Súťažilo sa za krásneho slnečného a už chladného počasia na mostíku HS 100. Podmienky na skoky si pochvaľovalo najmä 88 skokanov z 13 krajín celého sveta, pretože pre väčšinu z nich to boli vôbec prvé skoky na snehu v tejto lyžiarskej sezóne.

Vyrovnaný priebeh

Samotné preteky mali výborný priebeh, pretože aj výkonnostná úroveň zúčastnených pretekárov bola veľmi vyrovnaná. Do finálovej tridsiatky najlepších sa dostali pretekári až desiatich krajín z trinástich zúčastnených a na stupne víťazov (šestica najlepších) vystúpili pretekári z Rakúska, Poľska, Ruska a USA.

Víťazom sa stal rakúsky skokan Clemens Aigner, ktorý za skoky dlhé 96,5 a 94 metrov získal 250,5 bodu. Vôbec najdlhšie skoky predviedli na Štrbskom Plese Poliak Stanislaw Biela a Rakúšan Elias Tollinger, ktorí zaleteli na hranicu 98,5 metra. Zo štvorice Slovákov sa ani jeden neprebojoval do druhého kola.

Výsledky - sobota: 1. Clemens Aigner (Rakúsko) 250,5 bodu, 2. Stanislaw Biela (Poľsko) 246,5, 3. Elias Tollinger (Rakúsko) 243, 4. Anton Kaliničenko (Rusko) 236,5, 5. Adam Ruda 231, 6. Przemyslaw Kanytka (obaja Poľsko) a Kevin Bickner (USA) po 230, ... 74. Tomáš Ondrejka 50,5, 78. Mojmír Nosáľ 40,5, 84. Dominik Ďurčo 24,5, 85. Michal Pendziviater (všetci Slovensko) 21.