Krompašská mládež si pred koncom a na začiatku roka našla skutočne netradičnú „zábavku“. Pre vylepšenie zvukových efektov hádže zapálené petardy do odpadkových košov v rámci mesta. Silné rany sa v meste ozývajú najmä počas večerných a skorých ranných hodín. Prinášajú so sebou nielen rušenie nočného pokoja, stresy pre starších ľudí a malé deti, ale aj škody na majetku mesta.
KROMPACHY. Rany, ktoré sa mestom ozývajú, pripomínajú poriadne silné delobuchy.
Nepochopiteľná „zábavka“ tínedžerov si v meste vyžiadala minimálne desať čiastočne alebo úplne zničených košov.
Polícia prehľadáva kamerové záznamy
Cena jedného odpadkového koša sa pohybuje od 50 do 100 eur v závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobený.
„Pri tých kovových košoch sa pod silným tlakom rozleteli najmä bočné steny. Tie, ktoré neboli veľmi poškodené, sa pokúsime opraviť. Horšie však dopadli plastové koše, ktoré sú po takomto výbuchu úplne zničené. Tie sa už opraviť nedajú, musíme ich nahradiť novými. Jedným takýmto výbuchom plastového koša na autobusovej zastávke na Trangusovej ulici bola poškodená aj blízka autobusová zastávka. Celá jej výplň bola rozbitá, čo predstavuje ďalšie náklady pre mesto,“ zdôraznila primátorka Iveta Rušinová (nez.).
Zábavychtivým tínedžerom neunikla ani poštová schránka v centre mesta, v susedstve mestského úradu.
Škodu tak spôsobili aj Slovenskej pošte.
„V tomto roku sme na odpadkové koše rátali so sumou 1 500 eur, už teraz je zrejmé, že budeme musieť tieto výdavky navýšiť. Bohužiaľ, naša mládež nám 'pomohla' poškodiť majetok mesta a vlastne aj nás všetkých,“ doplnila primátorka.
Na vinníkov si mesto posvieti. Ako potvrdila I. Rušinová, mestská polícia prehľadáva jednotlivé kamerové záznamy z mesta.
Výtržníkov trest neminie. Rovnako vyzývajú aj samotných obyvateľov mesta, ktorí si všimli takéto aktivity mladých, aby pomohli pri ich odhalení.
Podľa primátorky nový zákon o používaní pyrotechniky zviazal samosprávam ruky.
„Už nemôžeme obmedzovať, či zakazovať jej používanie, čo je na škodu veci,“ doplnila.
Nie časové, ale teritoriálne obmedzenia
Až doteraz mohli samosprávy vo svojich obecných či mestských nariadeniach obmedziť, resp. zakázať používanie zábavnej pyrotechniky.
Zákon o výbušninách, ktorý je v platnosti od júna 2014, ich však o túto právomoc pripravil. Zakročiť nemôžu ani obecní či mestskí policajti, v prípade, ak sa ľudia sťažujú na hluk.
Pôvodne sa pri obmedzovaní zábavnej pyrotechniky mohli samosprávy opierať o banský zákon, prijatím nového zákona však táto časť z neho vypadla.
Rezort hospodárstva argumentuje tým, že nový zákon je dokonca prísnejší ako obecné či mestské nariadenia.
Zákon zaviedol zákaz používania pyrotechnických výrobkov v okruhu najmenej dvesto metrov od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez súhlasu ich vlastníka.
V praxi to môže znamenať, že tak pôjde o celé pokrytie obce či mesta a nielen časové obmedzenie používania pyrotechniky, ktoré bolo súčasťou väčšiny obecných či mestských nariadení.
Združenie miest a obcí Slovenska ako aj rezort hospodárstva sú však pripravené v prípade podnetov zo strany samospráv, rokovať o zmene.
V Spišskej Novej Vsi problémy neboli
V okresnom meste prebehli silvestrovské oslavy v norme, mestská polícia nezaznamenala zo strany Novovešťanov žiadne sťažnosti.
V Spišskej Novej Vsi podľa informácií náčelníka mestskej polície Michala Komaru Vianoce a oslavy nového roka prebehli štandardne bez problémov.
„Obávali sme sa, ako dopadnú, pretože v predchádzajúcich rokoch bujaré oslavy za sprievodu zvukov zábavnej pyrotechniky trvali niekoľko dní a ľudia boli nespokojní. Tieto sviatky sme sťažnosti zo strany obyvateľov v tomto roku nemali,“ zhodnotil náčelník.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš