Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Generálka pred univerziádou sa vydarila

Preteky v behu na lyžiach sa konali uplynulý víkend v športovom areáli na Štrbskom Plese.

Generálka pred univerziádou. Na Štrbskom Plese sa konal Tatranský pohár.Generálka pred univerziádou. Na Štrbskom Plese sa konal Tatranský pohár. (Zdroj: archív)

Preteky v behu na lyžiach, ktoré sa v pôvodnom decembrovom termíne pre zlé poveternostné podmienky neuskutočnili, sa konali uplynulý víkend v športovom areáli na Štrbskom Plese.

VYSOKÉ TATRY. V pretekoch FIS Slavic Cup boli úspešní aj slovenskí reprezentanti. Organizátorom bol športový klub Štrba.

Na štart sa postavili pretekári zo Slovenska, Poľska a Maďarska, ktorí si spolu s organizátormi vyskúšali trate a zrekonštruovaný športový areál pred blížiacou sa Svetovou zimnou univerziádou.

V sobotu pretekárov čakala disciplína šprint voľnou technikou.

V ženskom šprinte zvíťazila v kvalifikácii, v semifinálovom aj vo finálovom rozbehu slovenská reprezentantka Barbora Klementová. 1,4-kilometrovú trať zabehla v čase 3:40,385 min. Druhá skončila poľská pretekárka Magdalena Kozielska so stratou tri sekundy.

Tretie miesto obsadila Eva Segečová, ktorá na Barboru vo finále stratila šesť sekúnd. Obidve slovenské pretekárky budú štartovať aj na blížiacej sa univerziáde.

V mužskom šprinte na 1,6 km obsadil prvé miesto slovenský pretekár Andrej Segeč s časom 3:42,952 min. Mateusz Chowaniak z Poľska skončil druhý. Víťaz z kvalifikácie Martin Kapšo vo finále obsadil tretie miesto. V sobotu ráno na funkcionárov aj účastníkov čakalo pravé tatranské počasie.

Po hustom nočnom snežení a silnom vetre, ktoré pretrvávali aj počas kvalifikácie, v športovom areáli pribudlo viac ako 15 centimetrov snehu. Už počas finálových rozjázd sneženie prešlo do dažďa, no preteky sa podarilo ukončiť s minimálnym oneskorením.

Segeč nenašiel premožiteľa

V nedeľu ráno už na pretekárov čakali výborne upravené trate s rýchlou ľadovou stopou. Ženy čakali preteky klasickou technikou na 5 kilometrov s intervalovým štartom. Magdalena Kozielska z Poľska túto trať prebehla v čase 14:48,28 min. a s náskokom 25 sekúnd obsadila prvé miesto pred druhou Barborou Klementovou.

Tretie miesto obsadila Poľka Emília Romanowicz so stratou 39 sekúnd. Trať absolvovalo spolu 17 žien. V mužských pretekoch na 10 km klasickou technikou sa víťazom stal opäť Andrej Segeč s časom 25:48,91 min. Druhé miesto obsadil Michal Polačko so stratou 36 sekúnd.

Tretí so stratou 47 sekúnd skončil Mateusz Chowaniak z Poľska. Prví dvaja Slováci a štvrtý Dávid Brunn sú medzi nominovanými pretekármi na univerziádu.

Celkovo na pretekoch pracovalo 60 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba. Víkendové preteky v behu na lyžiach ako aj decembrové preteky v skokoch na lyžiach boli súčasťou 42. ročníka Tatranského pohára.

Toto podujatie slúžilo aj ako skúšobné preteky pred Svetovou zimnou univerziádou, ktorá začína už 24. januára.