Všeobecne záväzné nariadenie o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady v Spišskej Novej Vsi prešlo zmenami. Obyvatelia tohto roku nebudú musieť siahnuť hlbšie do svojich peňaženiek. Suma za chov psa sa ale obyvateľom nepozdáva.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi sa zaoberali úpravou nariadenia o miestnych daniach (VZN) a miestnom poplatku za komunálny odpad.
Dôvodom bolo schválenie dvoch noviel zákona o miestnych daniach. Týmito legislatívnymi zmenami sa nemenia základné princípy zdaňovania a Novovešťanov sa úprava nedotkne.
Nemenia sa ani sadzby miestnych daní a poplatok za komunálny odpad.
Daňové priznanie do konca januára
Mesto ako správca dane ukladá miestny poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady a zavádza daň z nehnuteľností, za psa, za užívanie verejného priestranstva, za ubytovanie a daň za predajné automaty.
Termín podania priznania k dani z nehnuteľnosti je do konca tohto mesiaca.
Rozhodnutie o vyrubenej dani z nehnuteľnosti, za psa a predajné automaty si nájdu v pošte obyvatelia do konca marca.
Zhruba o mesiac neskôr dostanú Novovešťania samostatné rozhodnutie o platbe za odpad.
Mesto stanovilo pre obyvateľa s trvalým alebo prechodným pobytom, prípadne ak užíva nehnuteľnosť, sadzbu 0,0439 eura za osobu a kalendárny deň.
Zníženie poplatku seniorom
Žiadosti o zníženie poplatku sú povinní predložiť len seniori, ktorí dosiahli vek 70 rokov v roku 2014 (ročník 1944).
Starším občanom bude poplatok znížený na základe žiadosti z minulého roka za podmienky, že mesto u týchto občanov neeviduje nedoplatky na miestnych daniach.
Mesto poskytne aj ďalšie zníženia a odpustenie platby za smeti. Ide napríklad o študujúcich, zamestnaných a žijúcich mimo mesta viac ako 90 dní v zdaňovacom období.
Vysoká daň za psa
Každoročne sa na verejnosti vedú diskusie k výške sadzby dane za psa. Suma 70 eur za psa chovaného v bytových domoch za rok v Spišskej Novej Vsi sa majiteľom štvornohých priateľov nepozdáva.
Poslanec Adnan Akram (Sieť) v diskusii pripomenul, že sa ročne vyzbiera viac ako 40-tisíc eur na dani za psa, čo nie je zanedbateľná suma.
„Nebudem hovoriť o výške dane. Vieme, že kedysi bola ešte vyššia. Realitou je, že aj po znížení máme stále najvyššiu sadzbu dane za psa chovaného v byte na Slovensku. Výška mala byť preventívnym opatrením zo strany mesta, aby sme odradili ľudí od chovu psov v bytových priestoroch. Skutočnosť je ale iná a vieme, že veľa majiteľov sa vyhýba poplatku a zapisujú svojich psov v iných obciach,“ povedal poslanec.
Viac košov
A. Akrem podotkol, že v diskusnom fóre na sociálnej sieti, kde je registrovaných vyše 3-tisíc užívateľov, sa majitelia psov vyjadrujú k poplatkom.
„Prekáža im, že za peniaze, čo odovzdajú mestu, nevidia adekvátny servis. Nechcú veľa. Stačí viac košov na psie exkrementy, prípadne vrecká na viacerých miestach v meste, aj na sídliskách. Navrhujem preto, aby sme ročne použili tretinu vyzbieranej sumy z dane za psa priamo na kúpu a údržbu nových košov na psie exkrementy. Nehovorím, že majú byť na každom rohu, ale je ich málo. Ak ich bude viac, ocenia to nielen majitelia psov, ale aj ostatní občania, pretože to rieši aj ich túžbu mať čistejšie prostredie,“ dodal A. Akram.
Primátor Ján Volný (Smer) vysvetlil, že celková vyzbieraná suma finančných prostriedkov v rámci mesta nie je až veľká, keďže sa dlhé roky nezvyšovali žiadne miestne dane a poplatky.
„Boli roky, keď sme viac investovali, ako vybrali na poplatkoch. Prevádzkujeme stanicu odchytovej služby, ktorá so psami súvisí. Nakupuje sa aj ďalšia potrebná technika v tejto oblasti,“ konštatoval primátor.
Poslancovi navrhol, aby sa k tejto problematike vrátili na zasadnutí po konzultáciách s odborníkmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš