Po vyše storočí sa okresné mesto dočkalo vlastnej monografie s názvom Dejiny mesta Spišská Nová Ves. Posledná publikácia zameraná na históriu bola vydaná v maďarskom jazyku v roku 1896, jej autorom bol Alexander Münnich. Dielo je spracované populárno-vedeckým štýlom tak, aby bolo zrozumiteľné nielen odbornej, ale i širokej verejnosti.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Okresné mesto v závere minulého roka vydalo monografiu Dejiny mesta Spišská Nová Ves.
Do života ju slávnostne v Spišskom divadle bývalí funkcionári mesta František Pukluš, Rastislav Jacák a Karol Mitrík spolu so súčasným primátorom Jánom Volným (Smer).
Knihu symbolicky pokrstili lupienkami ruží, ktoré sa tiež nachádzajú v erbe mesta. Slávnostný akt prebehol za účasti známeho slovenského herca a divadelného režiséra Martina Hubu, ktorého korene siahajú do Spišskej Novej Vsi.
„Nech nás slávnostné uvítanie monografie vedie k úcte, spolupatričnosti a hrdosti na svoje bydlisko, na korene i úcte ku všetkým, ktorí ju svojím životom písali. Nech nás motivuje prítomnosť i budúcnosť. Chceli sme, aby si aj obyvatelia uvedomili, v akom významnom, pozoruhodnom a starobylom meste žijeme. Som presvedčený, že naša Spišská Nová Ves si to zaslúži svojou krásou, historickými a kultúrnymi pamiatkami a ľuďmi, ktorí v nej žijú, pracujú a snažia sa o jej rozvoj,“ uviedol na slávnostnom uvítaní monografie primátor J. Volný.
Práca niekoľkých rokov
Vzhľadom na náročnosť celého projektu z pohľadu odbornosti, ako aj financovania, prebiehali prípravy od roku 2009. Mesto vtedy uzatvorilo prvé zmluvy o dielo s autormi kapitol a podkapitol monografie.
Pätnásť osobností pod vedením zostavovateľa Ivana Chalupeckého spracovalo ucelene bohatú históriu mesta.
Texty sú doplnené grafickými prvkami - reprodukciami archívnych listín, fotografiami, mapami, plánmi, kresbami, tabuľkami.
Publikácia má spolu deväť kapitol, 632 strán, 722 fotografií, 2 614 poznámok, resumé v troch jazykových mutáciách (anglická, nemecká, maďarská), hmotnosť 3 kg.
Celkové výdavky na vydanie publikácie v náklade 3 000 kusov stáli 78-tisíc eur. Publikáciu si môžu záujemcovia zakúpiť v Turistickom informačnom centre na Letnej ul. v Spišskej Novej Vsi.
Zistili sme
Čo želajú monografii známe osobnosti?
Ivan Chalupecký: „Spišská Nová Ves si dávno zaslúžila monografiu. Som rád, že konečne vyšla, že mesto malo ochotu a našlo peniaze na jej vydanie a našli sa dobrí autori. Nepoznám tak decentne urobenú knihu.“
František Pukluš: „Kniha je jedinečná. Prajem jej, aby sa dostala medzi najväčší počet Novovešťanov. Obyvatelia by mali byť hrdí na svoje mesto. Nedostatky nielen kritizovať, ale sa na nich odstraňovaní aj podieľať.“
Rastislav Jacák: „Som presvedčený, že sa tejto knihe bude dariť. Že nebude v meste ani v okolí človeka, ktorý by sa nepotešil. Počúvajúc mienku tých, ktorí už do nej mohli nazrieť, ide zrejme o vydarené dielo, za ktoré sa nemusia Spišiaci hanbiť.“
Karol Mitrík: „Monografii želám, aby mala úspech, aby sa hlboko vryla do pamäti všetkých Novovešťanov. Je šťastím pre knihu, že vyšla v tejto dobe, že sa mohla napísať.“
Martin Huba: „S hlbokou úctou a pokorou sa skláňam pred tými, ktorí predbehli svoju dobu a nebáli sa nových výziev. Nech je táto kniha pamiatkou na všetkých ľudí, ktorí pozitívnym spôsobom ovplyvnili vývoj mesta Spišská Nová Ves.“
ešl
Fakty
Publikácia má deväť kapitol, ktoré sa od prírodných pomerov, cez archeologické svedectvá, demografické, politické, náboženské i školské pomery mesta, ako aj hospodársky a stavebný vývoj, venujú i ťažkým chvíľam obyvateľov mesta počas požiarov alebo morových epidémií.
Autori sa venujú jednak stredoveku, ďalej poľskému zálohu, modernej spoločnosti i novodobejším dejinám.
Nevynechali však ani ďalšie témy, ako napr. baníctvo, kultúru, šport či školstvo.
Kniha má 632 strán, 722 fotografií, 2614 poznámok, resumé v troch jazykových mutáciách - anglickej, nemeckej a maďarskej.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš