Tatranská galéria (TG) v Poprade sa pri príležitosti 55. výročia svojho založenia rozhodla otvoriť jubilejný rok mimoriadnym výstavným projektom medzinárodného významu.
POPRAD. Otvoreniu výstavy predchádzala dvojročná spolupráca so SARL Amiencom France.
Počas nasledujúcich týždňov tak budú mať návštevníci starej elektrárne možnosť zhliadnuť koncepciu originálnych diel piatich svetoznámych umelcov 20. storočia.
Elektráreň prepožičia svoje výstavné priestory dielam Salvadora Dalího, Marca Chagalla, André Deraina, Raoula Dufyho a Jeana Carzoua.
"Najrozsiahlejšou je výstava Dalího pod názvom Zhmotnenie surreálneho. Predstavíme tohto významného umelca prostredníctvom 100 diel rozdelených do štyroch cyklov, vrátane papierovej litografie, litografie na hodvábe, xylografie, keramiky, medailí, pamätnej brošne, plastiky, ale aj poštových známok či etikety na vína a šperkov," vymenúva riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Vrcholom je Dalího tvorba
Dalí tvoril v prvej polovici 20. storočí a sám seba považoval za intelektuálneho umelca. Je označovaný ako jeden z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu v umení. Súčasťou výstavy v TG je aj biblia ilustrovaná práve Dalím a literatúra o tomto umelcovi.
Ďalšie umelecké smery - fauvizmus a kubizmus - budú mať zastúpenie v desiatich kresbách Dufyho z cyklu Maitres du dessin. Výstavu diel André Deraina tvoria exponáty zo súkromnej zbierky kompletnej sady 36 litografií ilustrácie Petroniovho Satyricona.
Prezentované diela umožnia návštevníkom spoznať svet umelcovými očami a odhaliť jeho inšpirácie, ktoré mu poskytli možnosť vyjadrenia svojich subjektívnych pocitov, emócií a myšlienok prostredníctvom umenia, doplnila Ondrušeková.
Na snímke sú vystavené litografie na hodvábe od Salvadora Dalího počas výstavy piatich najväčších francúzskych výtvarníkov 20. storočia v Tatranskej galérii v Poprade. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Tucet litografií Chagalla
Marc Chagall vytvoril podľa nej vlastný, jedinečný, s nikým neporovnateľný, ľahko rozpoznateľný svetový umelecký štýl. Umelca budú môcť návštevníci spoznať vďaka cyklu 12 litografií ukrytých pod názvom 12 izraelských kmeňov.
Ide o 12 vitráží synagógy Abbel v Hadassah Medical Center v Jeruzaleme, ktoré boli realizované v rokoch 1959 až 1961. Vo vitrážach hrá slnečné svetlo významnú úlohu.
Preniká cez sklo a rozžaruje obraz do stovky rôznych farebných odtieňov, objasnila riaditeľka galérie s tým, že symbolické pozadie diela odkrýva biblický motív, 12 kmeňov predstavuje potomkov 12 synov patriarchu Jakuba, ktorí podľa Písma tvorili ľud Izraela. Podľa Biblie mal každý z kmeňov svoju vlastnú vlajku a štátny znak.
Na snímke sú vystavené litografie maľované na hodvábe od Marca Chagalla počas výstavy piatich najväčších francúzskych výtvarníkov 20. storočia v Tatranskej galérii v Poprade. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Litografie aj od Carzoua
Posledný z autorov Jean Carzou sa priaznivcom umenia predstaví desiatimi litografiami z cyklu France. Francúzsky umelec s arménskymi koreňmi ilustroval diela velikánov svetovej literatúry ako Ernest Hemingway či Albert Camus, dodala Ondrušeková, ktorá je podpísaná pod kurátorskou koncepciou výstavy.
Diela týchto autorov budú súčasťou výstavných priestorov galérie až do 22. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš