Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenuli v uplynulom týždni aj v Spišskej Novej Vsi prednáškou o židovských synagógach. Ornamentálna výzdoba v židovských svätyniach nebola dodnes odborníkmi spracovaná.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V koncertnej sále Galérie umelcov Spiša predstavila Židovské synagógy na východnom Slovensku Miriama Bukovinská, ktorá zmapovala výtvarnú výzdobu synagogálnej architektúry.
Prednášajúca sa zamerala tiež na výtvarné prvky, ako je nástenná maľba, vitráž či štuková výzdoba.
Prevládala ornamentálna výzdoba
„V súčasnosti je na východnom Slovensku 39 synagóg. Z nich je veľa prestavaných a neplnia svoj pôvodný účel. Mnohé z nich boli dlhé roky využívané ako sklad, obchod, slúžili ako kancelárske a na iné účely. Nezachovali sa v nich sakrálne prvky. Našlo sa len zopár exemplárov, podľa ktorých môžeme zistiť aspoň sčasti, ako sa prejavila židovská kultúra na týchto stavbách,“ vysvetlila M. Bukovinská.
Podľa prednášajúcej územie východného Slovenska poskytlo pestrú vzorku tohto umenia, keďže pred 2. svetovou vojnou tu mala židovská komunita pomerne silné zastúpenie.
„Charakteristické pre židovské svätyne bolo, že nevyužívali figurálne zobrazenia. Nezobrazovali ľudí alebo zvieratá, aby ich uctievali. Zameriavali sa na ornamentálnu výzdobu. Často sa na maľbách objavuje rastlinný a geometrický motív, Dávidova hviezda či 7-ramenný svietnik. V rámci môjho výskumu, v ktorom som sa zaoberala sakrálnou výzdobou, ktorá sa zachovala len v 9 synagógach,“ upresnila.
Synagógy v regióne
Jediná zrekonštruovaná synagóga v tomto regióne je v Spišskom Podhradí. V súčasnosti sa využíva na kultúrne účely.
V Spišskej Novej Vsi bola v roku 1899 postavená majestátna synagóga v maurskom štýle. Nachádzala sa na Školskej ulici oproti dnešnému gymnáziu.
Synagóga bola v roku 1939 dvakrát podpálená – 1. mája 1941 prišla do mesta skupina mládeže, príslušníkov Hitlerjugendu z Nemecka, ktorá bola na výlete v Novoveskej Hute. Tí ju zničili a podpálili.
Značne poškodená budova so zvyškami ohorených kníh a lavicami na galériách bola v rokoch 1957-1958 rozobratá na stavebný materiál.
V tom istom roku bola postavená aj levočská synagóga.
„Spiš bol v porovnaní s inými lokalitami východného Slovenska charakteristický tým, že tu žili nemeckí obyvatelia a prevládal silný antisemitizmus. Židia tu mali chabé postavenie, a preto si mohli svoju svätyňu postaviť na presne nezistenom mieste za mestskými hradbami v Levoči,“ uviedla M. Bukovinská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš