POPRAD. Stalo sa tak v rámci 2. ročníka ankety Galéria cti, ktorú v spolupráci s partnermi zorganizovali Občianske združenie Záchrana a Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ).
"Každý rok vyberáme ľudí, ktorí sú nominovaní záchranármi a vždy sa snažíme vybrať tých, ktorí prispeli nejakým spôsobom k slovenskému záchranárstvu a niečo po sebe zanechali. Stále je to o srdci, nemusia mať vedomosti, tituly, je to o stope, ktorú po svojej práci zanechajú," uviedol predseda etickej komisie pri SKZZ Boris Lackovič.
Nikdy nezabudne na zomierajúce dievčatko
Medzi ocenenými bola napríklad aj Alena Koščáková, ktorá podľa neho zanechala stopu na oddelení ARO v Poprade, ale aj na tamojšej záchranke, kde pôsobila vo vedúcich funkciách.
"Ja som mala svoj prvý výjazd práve na popradskej záchranke, kde som sa dostala náhodou. Od roku 1981 som tam pôsobila, 33 rokov som robila striedavo na záchranke i na oddelení ARO. Bolo strašne veľa výjazdov, ale nedá sa povedať, ktoré vo mne zanechali najväčšiu stopu. Ťažko mi vždy bolo pri deťoch, keď boli choré. Napríklad jedno dievčatko som viezla domov zomrieť. Hoci malo nádor na mozgu, bola taká optimistická... Nevedela som sa zmieriť s tým, že musí zomrieť," spomína Koščáková.
Za 23 rokov nemal žiadnu nehodu
Vodič Pavol Dovjak, rodák z Levoče, stál pri zrode záchrannej služby v Kežmarku. Aj preto si odniesol ocenenie.
V roku 1989 nastúpil ako vodič sanitného vozidla, o rok neskôr už pracoval pre prvú záchranku, ktorú v Kežmarku založili.
So svojou posádkou dosahoval aj veľmi dobré výsledky na medzinárodných súťažiach. Jeho spolupracovníci ho hodnotia ako vynikajúceho záchranára a ústretového kolegu.
"Jeho práca bola prínosom, počas 23 rokov nemal žiadnu nehodu," priblížil ďalšieho z ocenených Lackovič.
Dovjak pri ocenení konštatoval, že bez svojich kolegov by v práci nikdy nič nedokázal.
Libuša Blaščáková z tímu leteckých záchranárov Air Transport Europe pracovala dlhé roky na poste vrchnej sestry a aj ona si odniesla z Popradu ocenenie. Jej kolegovia ju charakterizovali ako pracanta, pedanta a človeka vždy s dobrou náladou.
"Je to pre mňa veľké prekvapenie. Som veľmi rada, že som mohla pracovať na takom špičkovom oddelení. Práca to bola ťažká, ale pre mňa aj veľmi zaujímavá. Stala sa aj mojím koníčkom," konštatovala Blaščáková.
Ťažké to bolo aj pri havárii električky v Košiciach
Ocenili aj vodiča záchranára Tomáša Baštu, ktorý v košickej záchranke motivoval mladých ľudí, aby sa stali súčasťou záchranného systému.
"Jeden z takých momentov, na ktorý asi nezabudnem, bola havária električky v Košiciach, to bolo naozaj ťažké," priblížil Bašta, ktorý pre košickú záchranku pracoval do minulého roka.
Zároveň bolo podľa neho najťažšie pri výjazdoch vidieť umierať deti.
In memoriam ocenili aj Martu Pavúkovú, ktorá pôsobila vo Veľkom Krtíši a zahynula v roku 201 v službe pri
havárii sanitky. Ocenenie za ňu prevzal jej syn Maroš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš