Možnosť zaspomínať si na detstvo prostredníctvom hračiek ponúka v týchto dňoch Múzeum v Kežmarku.
KEŽMAROK. V pondelok sa v priestoroch múzea uskutočnila vernisáž Spomienky na detstvo – hračky.
Ako informovala riaditeľka múzea Erika Cintulová, väčšina vystavovaných hračiek pochádza zo začiatku 20. storočia až po sedemdesiate roky. Výstava je verejnosti prístupná do 13. marca.
Múzeum chce prostredníctvom výstavy poukázať na to, ako sa deti kedysi hrávali.
„Naším cieľom bolo ukázať aj novej generácii, ako kedysi hračky vyzerali, aby ich vedeli porovnať s tými, ktoré si môžu kúpiť v obchodoch. V obchodoch máme veľmi veľa hračiek, ale čo sa týka hodnoty a toho srdiečka, ktoré by každá hračka mala mať v sebe, tak je to neporovnateľné,“ povedala Cintulová.
Hračky vyrábala jej teta
Zbierkové predmety na výstavu požičalo občianske združenie Marmon, s. r. o., Stará Ľubovňa, Balneologické múzeum Piešťany a rodina Fedákovcov zo Starej Ľubovne.
Veľká časť hračiek pochádza od 85-ročnej Margity Fedákovej, ktorá si počas vernisáže zaspomínala na svoje detstvo.
„Tieto hračky pre mňa a pre moju staršiu sestru vyrábala moja teta. Neskôr aj pre moje deti a dokonca vnúčatá. Do každej hračky dávala veľkú lásku a kus svojho srdca,“ povedala Fedáková, ktorá ako sirota nemala ľahké detstvo.
Teta sa jej ho snažila spríjemniť aspoň ručne vyrobenými hračkami, z ktorých mnohé majú podľa Fedákovej viac ako osemdesiat rokov.
„Pred osemdesiatimi rokmi hračky neboli. U nás v Starej Ľubovni nebol nijaký obchod s hračkami. Ako všetky deti sme sa hrávali na ulici. Mali sme loptu ušúľanú z papiera a bábiky, ktoré predstavovali kus drievka zabalený v plátne, to boli naše prvé hračky. Hračka bola vzácnosť, preto sme si ich šetrili ako oko v hlave,“ zaspomínala si rodáčka zo Starej Ľubovne.
Hračky našli aj počas archeologického výskumu
V Kežmarskom okrese našli v minulosti aj počas archeologického výskumu niekoľko hračiek.
„Na pravekom sídlisku sme nachádzali drobné nádobky, ktoré boli vyrobené z hliny. Boli to veci, ktoré si vyrábali deti,“ vysvetlila archeologička Marta Kučerová.
Počas vykopávok sa našli aj rôzne kamenné kolieska, ktoré deti používali na hru.
„Z tých modernejších hračiek sme pri výskumoch v Ľubici našli torzo bábiky s vyplneným telom,“ povedala Kučerová.
Podľa jej slov bolo na viacerých predmetoch evidentné, že ich vytvorili detské ruky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš