Ak pôjde všetko ako má, kamenné kino Tatran opäť privíta svojich divákov.
Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
POPRAD. Už sú to tri roky, čo cez jeho brány nikto neprešiel. Mestské kino Tatran v roku 2011 prestalo premietať. Ešte v tomto roku by sa filmy mohli na plátno za kamenné múry kina vrátiť.
Mesto žiada o príspevok na digitalizáciu. Ak prejde schválením, Popradčania sa majú na čo tešiť.
Kino Tatran v meste zatvorili kvôli zlej ekonomickej situácii. Kamenné mestské kino však do určitého času bolo aj poriadnou vychytávkou. Popradčania naň spomínajú s radosťou.
„Pamätám si, keď sme sa ako deti strašne tešili, že ideme na námestie do kina. Bolo to síce trošku menej pohodlné, lebo tam boli úzke sedačky, ale to kino malo svoju atmosféru, vždy som sa tam tešila,“ uviedla Popradčanka Veronika Neuppaurová.
„Pamätám sa, ako sme tam išli s partiou spolužiakov na premiéru Titanicu. Nápad, že by kino opäť fungovalo, vo mne vyvoláva nostalgiu,“ uviedla Michaela Petrasová.
Bude sa digitalizovať
Poslanci mestského zastupiteľstva mesta Poprad na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí schválili zámer na digitalizáciu kina Tatran v Poprade.
Samospráva sa chce uchádzať o prostriedky z Audiovizuálneho fondu ešte v aktuálnom termíne do 16. 3. 2015.
„Podľa predbežných rozpočtov je na digitalizáciu nášho kina potrebných približne 100–tisíc eur, pričom dotácia z Audiovizuálneho fondu môže byť až do výšky 50 percent,“ uviedol prvý viceprimátor Igor Wzoš.
Filmy bude premietať aj v 3D
Na základe odborných posúdení a z dôvodu zabezpečenia vyššej atraktívnosti a teda i konkurencieschopnosti mestského kina Tatran je zámerom uskutočniť digitalizáciu tak, aby bolo možné premietať ako 2D, tak i 3D filmy.
„Kino je v mimoriadne zachovalom stave, tak ako keby sa v ňom prestalo premietať len včera. Pevne verím, že v priebehu pol roka by sa dalo všetko stihnúť tak, aby sme na jeseň mohli privítať návštevníkov prvého predstavenia,“ doplnil Wzoš.
Mesto zisky neočakáva
Práve klesajúca návštevnosť a zlá finančná situácia kino pred rokmi zatvorila. Mesto nemá veľké očakávania.
Rátajú s tým, že bude peniaze bude skôr brať, ako dávať.
„Kino je vážna kultúrna inštitúcia. Knižnice a galérie tiež nerušíme len preto, že nie sú ziskové. Zvažujeme ďalšie možnosti okolo samotnej budovy a chceme urobiť takú synergiu, aby subjekt, ktorý tam vznikne, odčerpával z mesta čo najmenej zdrojov,“ uzavrel Wzoš.
V Kežmarku už kino zdigitalizovali
Kino Iskra v neďalekom Kežmarku prešlo digitalizáciou už na začiatku roku 2013.
"Oplatilo sa to, pretože keby digitalizácia nebola, tak to tu môžeme zatvoriť, keďže stará technika by nebola schopná prehrávať filmy na nových nosičoch. Prínos je ale aj hlavne v sférach kvality obrazu, zvuku, pohodlia pre divákov. Na druhej strane, keď boli filmy na kotúčoch, tak sa k nám dostávali jeden až dva mesiace po slovenskej premiére. Teraz je to v podstate hneď," uviedol dramaturg filmového klubu v Kežmarku Boris Švirloch.
Vďaka digitalizácii sa zvýšila aj návštevnosť jediného kežmarského kina.
"Tešíme sa z toho, že aj v Poprade sa bude kino digitalizovať, mestské kino má predsa len iný charakter. Do nášho filmového klubu chodí aj dosť Popradčanov, takýchto miest pre kvalitné filmy však nikdy nie je dosť," konštatoval Švirloch.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš