Ľudia spievali i hodovali. Z tradícií ostala niektorým pamätníkom spomienka, v obci by ju radi oživili.
JARABINA. Časy, kedy sa ľudia stretávali pri hojnom jedle či pití pominuli. Na starodávnu tradíciu “puščaňa“ by však bolo škoda zabudnúť. Rada by ju oživila aj miestna starostka.
“Puščane“ v Jarabine bolo vždy v sobotu. Od ďalšieho dňa ešte pred Popolcovou stredou začínal prísny pôst.
„Bolo to niečo, keď bolo dovolené sa poriadne pohostiť. V podstate akoby sa likvidovali staré zásoby jedla, bol to akýsi deň vypratania špájz. Jednoducho sa dojedali posledné zvyšky mastných jedál,“ rozhovorila sa Anna Derevjaníková z Jarabiny, ktorá miestne zvyky pozná veľmi dobre.
Masky ani pochovávanie basy v dedine nemali
Na očakávaný deň sa tešila hlavne stretávajúca sa mládež. Vždy to bolo v sobotu k večeru.
„Každý podonášal vajíčka, klobásu, slaninku – volalo sa to skladanky. Spoločne sa potom robila praženica. Za mojich čias sme robievali aj karamel, ako takú sladkosť. Bolo dovolené si niečo vypiť, takže sa pripravovalo hriatô. Nebolo až také koncentrované a zohrievalo ľudí. V Jarabine teda nebolo zvykom pochovávanie basy, po dedine nechodili ani žiadne masky,“ priblížila A. Derevjaníková.
Umývali v potoku, nemohlo ostať nič mastné
Veľká časť obyvateľov dediny sa v deň “puščaňa“ schádzala po domoch. Vždy sa dohodli, u koho sa stretnú.
„Celé to bolo o zábave, speve a jedle. Išlo akoby o koniec fašiangového obdobia a začiatok pôstu. Hneď v pondelok sa potom išlo na potok všetko poumývať pieskom či popolom, aby neostalo nič mastné. Už sa nepoužívalo ani mlieko či smotana. Povolené to mali iba deti, starí ľudia či tehotné ženy,“ doplnila znalkyňa pomerov.
Starostka chce na tradície nadviazať
Starý zvyk by si v Jarabine radi zachovali. Miestna starostka Lívia Kovalčíková (nez.) už teraz uvažuje, ako ho dostať aj do súčasného povedomia.
„Určite chceme na túto tradíciu nadviazať. V budúcnosti pripravíme konkrétny kultúrny program a po ňom si urobíme stretnutie aj s jedlom, spevom a všetkým, čo k tomu patrí. Ľudí treba udržiavať a sceľovať. Je dobré, ak poznáme podstatu tradícií, aby sme ich vedeli pestovať. Čo bolo v minulosti, treba preniesť do súčasnosti a učiť to ďalšie generácie,“ skonštatovala starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš