Začiatkom uplynulého týždňa sneh opäť potrápil Popradčanov. Údržbu ciest a chodníkov komplikoval silný vietor, ktorý vytváral snehové jazyky a záveje. Situácia sa nateraz upokojila. Mesto už vie, čo je potrebné dotiahnuť, aby sa podobné okolnosti viackrát neopakovali.
POPRAD. Boj so snehom v meste odštartoval pred dvomi týždňami. Perinbaba však nádielkou nešetrila a svoju perinu opäť ponatriasala aj na začiatku týždňa. Primátor zvolal aj krízový štáb. Čo odhalila kalamita v Poprade?
Pracovali zamestnanci Správy mestských komunikácií i spoločnosti Brantner. Spolu 40 pracovníkov menších obecných služieb ručne čistilo chodníky v centre mesta, ďalších 14 pracovníkov z firmy Brantner čistilo schodiská na chodníkoch na sídliskách JUH, priechody pre chodcov a mosty.
Oddelenie životného prostredia, Mestský úrad Poprad, koordinovalo orezávky a spracovanie zlomených konárov a stromov. Pri monitoringu a koordinácii jednotlivých prác spolupracovali aj hliadky mestskej polície.
Stále to však nestačilo.

Aj zimná údržba má svoje pravidlá
Ako uviedol Peter Zastko zo Správy mestských komunikácií (SMK), do zimnej údržby je zaradených 68 km mestských komunikácií a 32 km chodníkov. Aj ich očisťovanie musí mať svoje pravidlá.
„V prípade intenzívneho sneženia je väčšina techniky nasadená do sprístupňovania príjazdov k zdravotníckym zariadeniam, na sprejazdnenie trás MHD a čistenie dopravno nebezpečných miest. Potom prichádzajú na rad ďalšie cesty a chodníky a až následne medziblokové priestory, menej frekventované chodníky a ako posledné odstavné plochy, parkoviská a účelové komunikácie,“ informoval Zastko.
Hovorca mesta uviedol, že náklady SMK na zimnú údržbu predstavujú pri priemernej zime sumu približne 210–tisíc eur.
O tom, ako veľmi sneh prevetrá rozpočet, sa ešte nedá hovoriť.
„Suma použitých prostriedkov na zimnú údržbu počas uplynulej kalamity bude známa až po jej úplnej likvidácii,“ uviedol Marián Galajda.
Správa mestských komunikácií vyvracia fámu
SMK posilnila služby už v piatok 30. januára. Začínali s desiatimi kusmi techniky a v piatok 6. februára ich bolo už dvadsaťdva. Po meste sa rozšírila aj fáma, že SMK prepúšťala a preto nemá kto cesty i chodníky odhrabať.
„Pre zimnú údržbu má SMK k dispozícii 19 ľudí – 2 cestárov a 17 vodičov mechanizmov. V posledných rokoch neprepúšťala žiadnych pracovníkov,“ vyvrátil tieto klebety Zastko.
Kalamita odhalila viaceré nedostatky
Ako Zastko povedal, kalamita odhalila jeden najdôležitejší fakt, ak mesto už podobnú situáciu prekonávať nechce, musí investovať.
„Súčasná kalamita ukázala predovšetkým nevyhnutnosť obnovy vozového parku pracovných strojov. Aktuálne sú tri mechanizmy kvôli poruchám nepoužiteľné, ďalšie dva malé mechanizmy sú pri takomto veľkom snehu neefektívne,“ priznal Zastko.
Hovorca mesta potvrdil jeho slová.
„Na okamžitú likvidáciu ťažkého mokrého snehu v napadnutom množstve nie je k dispozícii vhodná technika,“ uviedol.
Ako Galajda ďalej informoval, na povrch vyšlo aj viacero problémov.
V Poprade chýbajú prostriedky na monitorovanie výkonu práce jednotlivých pracovných strojov pre potrebu riadenia a manažmentu krízovej situácie - GPS monitoring a tiež komplexný mestský havarijný plán, ktorý by do detailov rozpracoval povinnosti jednotlivých zložiek zasahujúcich pri likvidácii snehovej kalamity v súvislosti s miestom, časom, intenzitou nasadenia a časom predpokladaného zvládnutia.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš