POPRAD. Dopyt po pridelení nájomného bývania v meste Poprad je veľký. Zároveň je ponuka súkromných bytov na predaj o čosi nižšia, ako je záujem ľudí.
O dopyte po mestských nájomných bytoch svedčí skutočnosť, že v súčasnosti mesto Poprade eviduje 786 žiadostí o pridelenie bytu, informoval hovorca podtatranskej metropoly Marián Galajda.
Samospráva eviduje 420 nájomných bytov. Priebežne sa uvoľňujú iba tie, ktoré boli postavené s podporou finančných prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Na ich obsadenie mestské zastupiteľstvo schvaľuje poradovník, do ktorého sú zaradení žiadatelia zo stáleho zoznamu žiadostí o pridelenie bytu po splnení zákonných podmienok.
"Mesto Poprad dokáže uspokojiť väčšinu žiadateľov o pridelenie bytu, ktorí spĺňajú podmienky. Čakacia doba na pridelenie bytu po zaradení do poradovníka je asi 1,5 až dva roky," dodal Galajda.
V poslednom období mesto Poprad postavilo a odovzdalo do užívania 30 nových jednoizbových sociálnych bytov na Levočskej ulici. Stalo sa tak na jeseň 2014.
Presťahovali sa sem ľudia, ktorí predtým žili v azylových bytoch pri futbalovom štadióne.
Maklér: V Poprade nie je dosť nehnuteľností
V Poprade je v súčasnosti nedostatok dobrých a kvalitných nehnuteľností. Tvrdí to konateľ jednej z popradských realitných kancelárií Miroslav Antoška.
Z krátkodobého hľadiska sa dopyt po kúpe nehnuteľnosti mierne zvýšil, naopak, po prenájmoch sa mierne znížil.
"Po dlhšej dobe tak vidíme mierny nárast cien nehnuteľností, čo je spôsobené aj vyšším dopytom. V Poprade je momentálne trošku problém nájsť zaujímavú nehnuteľnosť, takže aktuálne dopyt ponuku trošku prevyšuje," konštatoval.
Záujem je predovšetkým o dvojizbové a trojizbové byty, podobné je to aj pri nájme, lepšie sa prenajímajú dvojizbové byty.
Väčšina ľudí v Poprade rieši bývanie formou úveru, preto skôr siahajú po starších a lacnejších bytoch. Záujem je však aj o novostavby, nie každý si to však môže dovoliť.
Koľko zaplatíte
Cena za štvorcový meter staršieho bytu v Poprade sa pohybuje okolo 800 eur, závisí to však od lokality, výmery, dispozície, stavu bytu a ďalších atribútov.
V porovnaní napríklad so Spišskou Novou Vsou je to o 10 až 15 percent viac.
Priestor pre ďalšiu výstavbu bytov, ako aj pre individuálnu bytovú výstavbu je podľa Galajdu v súčasnosti pripravený v lokalite Juh IV.
Konkrétny projekt ešte k dispozícii nie je, samospráva však ešte v minulosti avizovala, že by na ploche 20 000 metrov štvorcových mohli vyrásť nižšie bytové domy, maximálne štvorposchodové.
Zároveň by tento priestor mohol byť využitý na výstavbu rodinných domov na menších pozemkoch.
V lokalite Juh IV. pritom malo vyrásť sídlisko Nový Poprad, na ktoré získal investor aj územné rozhodnutie.
Po štyroch rokoch však bývalé vedenie samosprávy so spoločnosťou Tenzona Invest, s. r. o., zrušilo zmluvu a k výstavbe vôbec nedošlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš