V obytnej zóne v Poprade vyrástla už pred rokmi zlievareň. Obyvatelia domov v mestskej časti Veľká ju majú za suseda. Do sporu, ktorý sa ťahá už niekoľko rokov zasahuje mesto. Obom stranám navrhlo formu mediácie.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Zápach za oknami, prach a veľký hluk znepríjemňuje život obyvateľom Širokej ulice. Komíny firmy na výrobu zliatin majú priamo za plotom.
Obyvatelia mesta už roky bojujú s nemeckou firmou Schüle. Tvrdia, že mať ich za suseda je kríž.
Firma v regióne však zamestnáva niekoľko stoviek ľudí a tvrdí, že všetko čo robí, robí podľa predpisov.
Ak obe strany pristúpia, spor sa bude riešiť cez mediátora.
Mediátorka Dagmar Tragalová. Táto žena by im spor mala pomôcť vyriešiť. FOTO:JP
Medzi dvomi veternými mlynmi
Presne v takej situácii sa ocitlo mesto. Na jednej strane nechce zrušiť pracovné miesta, na druhej netúži po nespokojnosti obyvateľov.
Aj preto sa rozhodli do sporu, ktorý sa ťahá už niekoľko rokov zasiahnuť.
Na utorkovom “stretnutí rozhnevaných” sa mali obe strany vyjadriť, či pristúpia na tento spôsob riešenia ich konfliktu.
"Ak je to naozaj tak, že niekto porušuje zákony, treba to riešiť, myslím si, že tieto veci treba rozdebatovať a hľadať riešenia v tejto lokalite," tvrdí primátor mesta Jozef Švagerko (KDH).
"Dúfam, že tento problém sa bude riešiť rozumne, s chladnou hlavou a bez emócii," vyslovil svoju túžbu Švagerko.
Zvažujú mediáciu. Spoločne za okrúhlym stolom. FOTO:JP
Mediátorka: Kde je vôľa, tam je cesta.
Ako nám vysvetlila Dagram Tragalová, ktorá by mala v tomto spore pôsobiť ako mediátorka, mediácia je alternatíva k súdnemu riešeniu sporov.
Ide o mimosúdne vyjednávanie, v ktorom sa budú snažiť obe strany nájsť vzájomné riešenie svojich konfliktov pomocou mediátora.
"Strany sporu sa majú dohodnúť na tom, či uzavrú nejakú dohodu, zmier, ktorého výsledkom bude, že sa zmluvne jedna strana zaviaže druhej na plnenie určených podmienok," povedala Tragalová.
Mediácia však má svoje princípy a jedným z nich je aj dobrovoľnosť.
"Preto sa musíme dohodnúť, či sa to bude riešiť týmto spôsobom. Vždy záleží na vôli," dodala.
Ak budú obe strany s mediácou súhlasiť, všetko sa bude odohrávať ako sa hovorí za zatvorenými dverami na minimálne piatich sedeniach.
Tak dohodnú sa konečne? Konateľ Omasta (vľavo) a aktivista Vaľko. FOTO:JP
Na stretnutie aj s dôkazmi
Občania priniesli fotografie prachu, ktorý sa usádza na streche firmy, a tiež popolčekom poznačený struk fazule z vlastnej záhradky.
Ako povedal Ján Vaľko z občianského združenia (OZ) Popradčania za čistejšie životné prostredie, dotknutí obyvatelia ešte sami nevedia, či povedia mediácii áno alebo nie.
"Vítame každú možnú alternatívu, ale je to len jedna z možných alternativ. Radi si necháme vysvetliť podrobnosti, ale neočakávam, že by sme dnes dali hneď stanovisko. Chceme počuť jasné slovo firmy, či sa plánuje ešte ďalej rozširovať v tejto zóne, a či je možné nájsť riešenie, aby sa zakonzervoval tento stav, aby sa nezhoršovala pozícia občanov," uviedol Vaľko. Jeden z konateľov
firmy Schüle Vladimír Omasta sa tomu nebráni.
"Skúsime všetko preto, aby sme našli spoločné riešenia, pokúsime sa o to."
Omasta: Šnúry čistíme aj my
Firma sa priznáva k hlučnosti a tvrdí, že sa ju snažia obmedziť ako len môžu.
"Sťahujeme technológie, ktoré môžu byť hlučné a rušivé pre týchto susedov, budeme riešiť protihlukové steny ak budú mať susedia o ne záujem, riešime odhlučnenie stien, zmenili sme postupy, aby sme znížili emisie. Radovo sa tie investície pohybujú v státisiciach eur," vyratúva Omasta.
Obyvateľov však okrem toho trápi aj prašnosť. Škodlivý popolček im podľa ich slov zdevastoval záhrady, špiní šnúry na prádlo a o tom, že si vo vlastnej záhradke niečo vypestujú môžu dlhé roky iba snívať.
"Ten čierny prášok sa na to nalepí, máme obavu o naše zdravie," povedal Vaľko.
Omasta však tvrdí, že o žiadnom prachu vedomosť nemá.
"Neviem o tom, žeby Úrad zdravotníctva potvrdil prekročenie nejakých limitov prašnosti. Neviem posúdiť na akú prašnosť sa teda sťažujú. Ak hovoria o prachu na šnúrach na prádlo tak aj ja, respektíve moja manželka, doma čistí šnúry na prádlo predtým ako na ne začne vešať," vyjadril sa konateľ.
"Snažím sa pochopiť tých ľudí, naša firma hraničí s obytnou zónou. Ale opakujem, dodržiavame všetky platné zákony a budeme naďalej pokračovať, bez ohľadu na to ako, skončí mediácia, v opatreniach pre zlepšenie vzťahov a zlepšenie bývania ľudí," uzavrel Omasta.
Nechcú zrušenie výroby
To, či s mediáciou budú rozhnevané strany súhlasiť ešte isté nie je.
Cieľom OZ nie je zrušiť výrobu, ale dohodnúť, aby sa firma zadefinovala v územnom pláne na takzvaný stav na dožitie.
Podobne to funguje aj s inou firmou v tejto zóne už od roku 1998. Tento zámer považujú za určitú poistku pre spokojné bývanie do budúcna.
"Keď sa o dvadsať rokov rozhodne ísť táto firma preč, nový investor bude mať teda tiež určité obmedzenia," povedal Vaľko.
Na snímke pohľad do areálu firmy Schüle Slovakia na Teplickej ulici v mestskej časti Popradu, Veľkej. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš