Protipovodňové opatrenia naberajú na obrátkach, obyvatelia susedných obcí sa výstavby suchých nádrží obávajú.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkomnredakcie Korzára.
KEŽMAROK. Až štyri poldre by mali uchrániť mesto Kežmarok i susedné obce pred povodňami. Jeden z nich pribudne v tomto roku, na ďalšie tri si budú musieť obyvatelia počkať ešte ďalšie dva.
Výsledný projekt na výstavbu suchých nádrží, ktoré by boli schopné vodu udržať, urobili na základe projektu Vojenských lesov a majetkov Slovenskej republiky.
Poldre chcú vybudovať v Levočských vrchoch.
"Naše riešenie nadväzuje práve na tento projekt, štyri poldre v katastroch obcí Ľubica a Tvarožná by mali vyriešiť situáciu na Ľubickom potoku tak, aby sa znížil prietok vody zo 150 metrov kubických za sekundu pri storočnej vode na 48 kubíkov," objasnil riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek.
Vďaka poldrom by sa voda pri problémových mostoch už nemala vybrežovať.
Supek: Peniaze ešte nemáme
Polder, ktorý vybudujú vodohospodári ešte v tomto roku, bude mať objem 4,3 milióna metrov kubických. Ďalšie budú vznikať postupne až do roku 2017. Náklady dosiahnu 25 miliónov eur. Potrebné sú prekládky komunikácií a bude sa aj búrať.
"Výstavba si vyžaduje aj demoláciu existujúcich objektov a ich spracovanie," uviedol Supek.
Práve tieto aktivity navýšili rozpočet. "My tých 25 miliónov eur momentálne nemáme, ale dali sme si to ako prioritu nášho podniku a v rámci tvrdých reštrikčných opatrení to bude na úkor celého Slovenska. Preto som sa snažil dnes dotknutých ľudí presvedčiť, že buď to urobíme dnes, alebo nikdy," povedal Supek.
Ľubičania sa obávajú poldrov
Dlhé rokovanie, na ktorom sa zúčastnili aj starosta obce Ľubica Ján Kapolka (nez.) a starostka Tvarožnej Dagmar Mathiová (Smer), sa v stredu nezaobišlo bez emócií.
Ľudia z obce Ľubica sa suchých nádrží obávajú. Starostovia oboch obcí mali proti projektom výhrady. Sťažovali sa, že sa k nim nedostávajú informácie.
Obávajú sa tiež toho, že poldre nad obcami by mohli počas krízového stavu vystaviť obyvateľov nebezpečenstvu.
Supek ich ubezpečil, že poldre sú na vysokej technickej úrovni a ohrozenie obyvateľov nehrozí.
Projekt prerokujú obecné zastupiteľstvá.
Stretli sa všetci, ktorých sa problém povodní dotýka.
Ferenčák: Inú možnosť nemáme
Ako uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Smer), projekt je jediným spôsobom, ako zastaviť vodu predtým, ako narobí škody.
"My iné riešenie ani iné východisko ako mesto Kežmarok nemáme, pretože nie sme schopní zachytiť prívalovú vlnu. Len ten polder, ktorý bude v Zaľubici, bude mať 4,3 milióna kubíkov, a to je v podstate celá povodeň z roku 2010," uviedol Ferenčák.
Na jeho stranu sa priklonil aj podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Štefan Bieľak (nez.).
Ako povedal, nedá sa vyhovieť všetkým, ale verí, že po výstavbe sa poďakujú všetci. " Týmto projektom sa určite nezhorší kvalita života ľudí, verím, že ho časom podporia aj tí, ktorí s ním teraz celkom nesúhlasia," povedal Bieľak.
Poldre by radi využili aj na rekreáciu. Kežmarčanom by mohlo nahradiť aj roky schátrané a zatvorené kúpalisko v meste.
Foto k článku: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš