O obnovu konania požiadal Dušan zo Spiša, ktorý bol v roku 2010 odsúdený na 13 rokov a 6 mesiacov. Aktivita sa mu vyplatila, krajský súd mu zmiernil trest na 10 rokov.
KOŠICE. Dušan bol obvinený zo zločinu týrania zverenej osoby a prečinu nebezpečného vyhrážania. V prvom prípade na rôznych miestach v Spišskej Novej Vsi od roku 2005 do januára 2008 pod vplyvom alkoholu týral manželku Janu.
Spôsobujúc jej fyzické a psychické utrpenie ju minimálne raz týždenne fyzicky napádal údermi päsťou fackovaním či kopaním, pričom jej vulgárne nadával. Tým u nej vyvolával strach a stres.
Naposledy Janu napadol v januári 2008, keď jej viacerými údermi a kopancami do hlavy, trupu i nôh spôsobil rad vážnych zranení.
Okrem desiatok krvých podliatin a pomliaždenín aj zlomeninu lebky, zakrvácanie pravého stredného i vnútorného ucha, prínosových dutín, tiež krvácanie do mozgu, ochrnutie pravej polovice tela I. a II. stupňa, organický psychosyndróm a čiastočnú poruchu reči.
Samozrejme, Dušan skončil vo väzbe, počas ktorej vyšetrovateľ zdokumentoval aj predošlé jeho konanie. Bolo ním v septembri 2007 vyhrážanie sa svokrovi Pavlovi Š. Ten prišiel svojmu zaťovi vyčítať, že je nezamestnaný a necháva sa živiť jeho dcérou.
Vtedy Dušan vytiahol doposiaľ nestotožnenú pištoľ, priložil ju k svokrovej hlave a pohrozil mu, že ak nevypadne, tak ho odbachne.
Znalci diagnostikovali Štokholmský syndróm
Kým s dokazovaním prvého skutku nebol vzhľadom na stav, v akom Janu dostali lekári, žiadny problém, s druhým to trvalo dlhšie.
Jana totiž najprv verziu svojho otca na polícii nepotvrdila. Nepočula žiadne manželove vyhrážky, nevidela žiadnu pištoľ a Dušan svokra iba vyhodil z bytu.
Neskôr, keď túto výpoveď zmenila na pravdivú, vysvetlila to snahou incident bagatelizovať a dostať manžela čo najskôr spoza mreží.
Znalci tento jej postoj vysvetlili tzv. Štokholmským syndrómom, ktorý sa vyskytuje u týraných osôb.
"Ide o emocionálny vzťah medzi obeťou a násilníkom, kde obeť dlhodobo prežívané násilie vníma na škále života a smrti. Obeť tým, že agresor jej 'daroval' život a ostala žiť, podvedome si to interpretuje ako vďačnosť a v sebabobrane pred ďalším násilím berie celú zodpovednosť na seba. Násilníkovi odpúšťa, ľutuje ho s podvedomou predstavou, že jej to pomôže pri najbližšom kontakte s ním prežiť," uvádza sa v posudku.
Na súde už potom Jana svoj postoj zmenila a s drobnými odchýlkami opísala incident tak, ako jej otec. Rozpor s predošlou výpoveďou vysvetlila aj tým, že v tom čase bývala u svokrovcov a tí mali záujem, aby sa ich syn čo najskôr vrátil domov.
Dodala, že po napadnutí manželom máva výpadky pamäti, je v starostlivosti psychiatra a užíva lieky na podporu činnosti mozgu.
Ubrali mu tri a pol roka
Okresný súd v Trebišove uznal Dušana vinným z oboch skutkov a poslal ho za mreže na 13 rokov a 6 mesiacov. Použil na to tzv. asperačnú zásadu, podľa ktorej sa tresty pri súbehu zločinu a prečinu ukladajú v hornej polovici zvýšenej sadzby.
Keďže Ústavný súd ukladanie takýchto trestov zrušil, aj Dušan si podal žiadosť o obnovu konania. Na okresnom súde uspel, no 11 rokov sa mu zdalo priveľa. Odvolal sa preto a prípad sa dostal na krajský súd.
Ten si vyžiadal Dušanove charakteristiky z doterajšieho výkonu trestu, v ktorom strávil už sedem rokov. Z väčšej časti boli pozitívne, takže aj to prispelo k tomu, že v Košiciach z nového trestu ukrojili jeden rok a trest zaokrúhlili na rovných desať.
O pár mesiacov bude môcť Dušan požiadať o podmienečné prepustenie.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári