Zástupcovia popradských neziskových organizácií a občianskych združení sa v stredu stretli s vedením mesta Poprad, ktoré chce za ich pomoci pripraviť komunitný plán sociálnych služieb na roky 2015 až 2020.
POPRAD. „Komunitný plán bude vychádzať z národných priorít, ale aj z požiadaviek všetkých poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí pôsobia na území mesta Poprad, alebo z požiadaviek našich občanov. Mal by nám ukázať cestu, ako ďalej v sociálnych službách v meste Poprad,“ uviedla po stretnutí vedúca sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade Etela Lučivjanská.
Mesto v súčasnosti komunikuje s osemnástimi neziskovými organizáciami a občianskymi združeniami.
V Poprade pôsobia štyria verejní a ôsmi neverejní poskytovatelia sociálnych služieb.
„Celé toto zhromaždenie je potrebné pre zdarné odštartovanie, respektíve spracovanie komunitného plánu. Určite malo zmysel pre samotných pozvaných, aby vedeli o sebe, o svojej činnosti, aby sa v meste naštartovala celá sociálna oblasť,“ povedal viceprimátor Popradu Pavol Gašper.
Podobný komunitný plán tu bol aj pred piatimi rokmi.
„Veľmi pomohol obyvateľom Popradu zosumarizovaním poskytovateľov sociálnych služieb. Aj od tohto stretnutia očakávame, že pomôže dať dohromady takýchto poskytovateľov, či už verejných alebo neverejných,“ uviedol Martin Pikora z neziskovej organizácie LÉTHÉ.
Pomôže dotazník
Účastníci stretnutia by mali vyplniť dotazník, ktorý im dá mesto.
Na jeho základe potom bude analyzovať možnosti, ktoré dokáže poskytnúť ľuďom a zároveň zmapuje ich potreby.
Mesto plánuje vydať aj bulletin o sociálnych službách, na ktorom už začalo pracovať.
Pri riešení komunitného plánu na najbližšie roky sa Poprad zameriava aj na tie vrstvy obyvateľstva a ich potreby, ktoré sú pokryté menej.
Ide najmä o pomoc týraným ženám a deťom, závislým, ale aj o veľkú kategóriu seniorov, ktorých počet v meste rastie. Financií na podporu sociálnych služieb podľa viceprimátora nikdy nie je dosť a ide o problém celého Slovenka. Poprad na sociálnu pomoc vyčlenil v aktuálnom rozpočte viac ako 3,4 milióna eur.
O možnom zvýšení tejto sumy sa bude podľa Gašpera medzi poslancami hovoriť až pri tvorbe budúcoročného rozpočtu.
Viaceré priority
Komunitný plán sociálnych služieb na rok 2015 až 2020 musí mesto vypracovať v súlade so zákonom o sociálnych službách a v súlade s národnými prioritami rozvoja sociálnych služieb.
„Prvou prioritou je zotrvanie v prirodzenom rodinnom prostredí, aby sa tam občania vracali zo zariadení, ktoré sú pobytové. Ďalšou prioritou je pomáhať marginalizovaným skupinám, tým sa myslí rómskym skupinám, ľuďom na hranici chudoby, a to zriaďovaním nízkoprahových centier. Ďalšou prioritou je kvalita poskytovaných služieb. Kladie sa tu dôraz na to, aby sa s týmito občanmi zachádzalo v súlade so zákonmi o ľudských právach,“ uzavrela Lučivjanská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš