Strom ako fenomén sa v rôznych kultúrach objavuje ako symbol, vystupuje ako stelesnenie rôznych mocností, vlastností, zastupuje celé legendy a mýty.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Galérii umelcov Spiša (GUS) je v týchto dňoch inštalovaná výstava Strom života, návštevníci ju budú môcť vidieť do 16. mája.
"Jediná repríza unikátnej výstavy Strom života prezentuje fenomén stromu vo výtvarných dejinách Slovenska od 16. storočia po súčasné umenie v 99 dielach od 65 autorov, interpretovaných v šiestich tematických okruhoch. Ide o Strom života, Strom poznania dobra a zla, Strom v krajinomaľbe, Strom a životné prostredie, Strom a drevo, Strom smrti," uviedla Lenka Kráľová z GUS.
Strom ako fenomén sa podľa nej v rôznych kultúrach objavuje ako symbol, vystupuje ako stelesnenie rôznych mocností, vlastností, zastupuje celé legendy a mýty.
Mýty a príbehy
K stromu sa často viažu mýty o vzniku sveta, a strom sveta prežíva dodnes aj vo forme vizuálneho stvárnenia a mnohé, často zásadné príbehy, ktoré určujú základné hodnoty tej-ktorej ľudskej komunity, či už národov, kmeňov, dedín a pod.
"V kresťanskej symbolike strom zohráva mimoriadnu úlohu, má nezastupiteľnú funkciu v rôznych súvislostiach a objavuje sa v kresťanskej ikonografii v širokom spektre tém, motívov a symbolov. Zobrazenie stromu v kozmologickom zmysle ako stromu sveta do výraznej miery ovplyvnilo aj interpretáciu a prežitie symbolu stromu. Takmer v každej kultúre nájdeme mýtus o strome, s ktorým je prepojený vznik sveta. Ako takmer každý symbol, aj strom môže vystupovať v rôznych funkciách a stelesňuje božské i ľudské vlastnosti, stále a nestále hodnoty, večný život a pominuteľnosť alebo smrť atď., doplnila Kráľová.
Strom ako symbol
Zobrazenie stromu ako symbolu má dlhú tradíciu i vo vizuálnom umení. Všetky oblasti zobrazenia nie je možné podľa Kráľovej zhrnúť na tejto výstave vzhľadom na jeho bohatú a rozsiahlu tematiku, ale sú tu prezentované najdôležitejšie okruhy tém, ktoré sa vo výtvarnom umení Slovenska objavili, vynorili, zakotvili a zohrávali významnejšiu úlohu.
"Fenomén stromu je na výstave predstavený z rôznych hľadísk podľa významu v tradičných kultúrach v rôznych obdobiach, transhistoricky, na základe 99 malieb, sôch, grafík a diel iných médií, ktoré súvisia s fenoménom stromu vo výtvarnom umení Slovenska," zdôraznila Kráľová.
Diela sú zapožičané
Výstava uvádza diela 65 autorov od začiatku 16. storočia po súčasnosť v počte 99 artefaktov v maľbe, grafike, plastike a fotografii.
Diela má GUS zapožičané z desiatich zbierok, jednak z Galérie mesta Bratislavy, ďalej zo zbierky Linea, Slovenskej národnej galérie, Galérie J. Koniarka v Trnave, Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne, Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, tiež z Východoslovenskej galérie v Košiciach, Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši i Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a Kysuckej galérie v Čadci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš