Rodina Šimovcov z Matejoviec nad Hornádom zažila nemilé prekvapenie. Keď prestúpila do inej zdravotnej poisťovne, pôvodná ju vzápätí požiadala o vrátenie zdravotnej polohovateľnej postele, ktorú dostal jej ťažko postihnutý syn.
MATEJOVCE NAD HORNÁDOM. Zuzana Šimová z Matejoviec nad Hornádom sa už 22 rokov stará o svojho syna Erika, ktorý je pripútaný na lôžku.
Starosti so zmenou poisťovne
„Erik má od narodenia detskú mozgovú obrnu a je na osemdesiat percent postihnutý. Potrebuje 24-hodinovú starostlivosť v podobe prebaľovania, kŕmenia a polohovania. Som preto odkázaná na rôzne zdravotné pomôcky. Snažím sa, aby jeho život bol čo najkrajší,“ priblížila mama.
Medzi pomôcky pre imobilné a telesne postihnuté osoby patrí aj zdravotná polohovateľná posteľ. Tú Erikovi prepožičala jeho zdravotná poisťovňa Union v roku 2007 na základe mnohých odborných vyšetrení.
Keď sa vlani celá rodina prehlásila do VšZP, netušila, aké patálie s tým nastanú.
„Dostala som list, v ktorom ma poisťovňa Union upozornila, že nie som ich poistencom a z toho dôvodu musím polohovateľnú posteľ vrátiť. Vôbec som netušila, že pre zmenu poisťovne príde môj syn o potrebnú pomôcku. Uvedomujem si, že to nie je môj majetok, ale iné by bolo, ak by syn posteľ nepotreboval. Syn by o posteľ neprišiel len v prípade, ak by ju používal viac ako desať rokov,“ posťažovala sa Z. Šimová.
Opotrebovaná posteľ
Podľa jej názoru, ak raz bola táto posteľ jej synovi poisťovňou pridelená, tak by mu mala aj zostať. Vrátiť ju a zároveň si u druhej poisťovne vyžiadať novú sa jej zdalo kontraproduktívne.
„Pred žiadosťou sme museli absolvovať množstvo vyšetrení u odborných lekárov. Neviem si predstaviť, ako by sme ich po ôsmich rokoch, keď je syn starší, opäť zvládli. Nechcem svoje dieťa trápiť,“ hovorí milujúca mama.
Ako ďalej dodala, posteľ je za tie roky opotrebovaná a ťažko by o ňu niekto prejavil záujem.
„Sme v jednom štáte, poisťovne by mali navzájom spolupracovať a nemali by svojich klientov v prípade zdravotných pomôcok viazať na desať rokov. Veď peniaze prostredníctvom poisťovní odvádzame jednej spoločnosti. Absolvovať vyšetrenia a vracať pomôcku, aby som si žiadala tú istú u druhej poisťovne, považujem za zbytočne vyhodené peniaze,“ argumentovala.
Záver s dobrým koncom
O vyjadrenie sme požiadali obe dotknuté poisťovne. Pre radosť Šimovcov sme dostali od nich uspokojujúce odpovede.
Hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová poradila Z. Šimovej, aby sa obrátila na svoju predchádzajúcu poisťovňu so žiadosťou o spoluprácu.
„ZP Union nech požiada našu poisťovňu o finančné vysporiadanie, týkajúce sa zostatkovej ceny zdravotníckej pomôcky. Následne VšZP komfortne dorieši vzniknutú situáciu v prospech poistenca,“ vysvetlila E. Ravingerová.
Judita Smatanová, hovorkyňa zo ZP Union, uviedla, že vždy bolo v ich záujme vyriešiť situáciu v prospech poistenca, aj v prípade, že zmenil zdravotnú poisťovňu.
„Nikdy sme sa nebránili odkúpeniu alebo odpredaju zdravotníckej pomôcky. Sme radi, že aj nová zdravotná poisťovňa nášho bývalého poistenca je prístupná vyriešiť vzniknutú situáciu a dúfame, že našu žiadosť o odkúpenie pomôcky bude aj akceptovať.“
„Je nad moje očakávanie, ako to nakoniec dopadlo. Som rada, že aj médiá dopomohli k tomu, že sa veci rozhýbali k nielen k mojej spokojnosti, ale predovšetkým k spokojnosti môjho syna. Nech je tento prípad poučením pre ostatných,“ uzavrela spokojná mama.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš