LEVOČA. Samosprávy v regióne Spiša a Šariša, v ktorých pramenia rieky Poprad, Hornád a Torysa, chcú vytvoriť spoločnú iniciatívu pre naštartovanie integrovaného rozvoja miest a obcí v regiónoch.
V Levoči sa v stredu uskutočnilo prvé pracovné stretnutie za účasti viac ako 40 zástupcov samospráv a ďalších zainteresovaných.
Projekt je pokračovaním 20-ročnej spolupráce s obcami Hornej Torysy pri alternatívnych riešeniach získavania vodných zdrojov.
"Získané poznatky ukázali, že za investičné prostriedky, potrebné na výstavbu vodárenskej nádrže Tichý Potok na rieke Torysa, je možné dosiahnuť viacnásobne vyššie a rozmanitejšie pozitívne efekty," uviedol predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík.
Hovoril o tisíckach pracovných príležitostí
V povodiach troch riek, na území 338 obcí v ôsmich okresoch, sa podľa Kravčíka dá získať minimálne päťnásobne viac vody a vytvoriť viac ako 6 000 pracovných príležitostí na päť rokov so všetkými následnými pozitívnymi efektmi.
"Takto využité prostriedky majú potenciál nielen zabezpečiť nové zdroje pitnej vody, ale aj poskytnúť dvom regiónom celoplošne pôsobiaci rozvojový impulz. Tá istá investícia traumatizujúca miliónmi kubíkov vody v 65 metrov vysokej priehrade nad hlavami obyvateľov jednej obce môže priniesť viacnásobný úžitok 600 000 obyvateľom 338 obcí v dvoch regiónoch," konštatoval Kravčík.
Iniciatívu víta aj primátor Levoče Milan Majerský.
Starostka obce Tichý Potok Ľubica Džugánová uviedla: "Veľmi si želám, aby sa to, čo je v súčasnosti pre obec Tichý Potok traumatizujúcou hrozbou, bolo pre mestá a obce regiónov v okolí Levočských vrchov príležitosťou pre lepšiu budúcnosť."
Práve nad touto obcou by mala vyrásť veľká vodná nádrž za 332 miliónov eur, z čoho majú jej obyvatelia strach.
Chcú zadržať vodu v krajine
Cieľom projektu Tri rieky, jedna budúcnosť je plošné zadržanie vody v krajine, napríklad formou hrádzok, ale aj nasiakavacími pásmi po vrstevniciach.
Dôležité podľa Kravčíka však je aj zmeniť spôsob hospodárenia v krajine, aby nebola poškodzovaná. Keď padne viacej vody, aby rýchlo nestiekla, ale vsiakla do pôdy a doplňovala zásoby podzemných vôd. Potom v pramennej podobe môžeme túto vodu využívať.
"Princípom sú diverzifikované opatrenia, to znamená, namiesto jedného veľkého priestoru vodnej nádrže s 24 miliónmi kubíkmi vody treba vytvárať vhodné podmienky priamo v štruktúrach krajiny," uzavrel Kravčík.
Reakcia ministerstva
Úvahy o projekte Tichý Potok sú podľa ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v tejto chvíli z ekonomických dôvodov neaktuálne, pretože nie je zaradený do Operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014-2020.
"Vodná nádrž je však dlhodobo plánovaný strategický projekt, ktorý má riešiť situáciu na niekoľko desaťročí, napríklad v oblasti zásobovania pitnou vodou. Rovnako má eliminovať stále naliehavejšiu hrozbu klimatickej zmeny, teda ako povodňových situácií, tak opakovaného sucha, ktoré sprevádza nedostatok vody. Zadržiavanie vody v prírode rezort nespochybňuje, ale musí byť súčasťou komplexných protipovodňových opatrení a má najmä doplnkový charakter," reagoval na kritiku nádrže hovorca MŽP SR Maroš Stano.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš