Na viacerých miestach na Slovensku budú môcť ľudia v piatok 20. marca sledovať čiastočné zatmenie slnka.
POPRAD. Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadá na piatok, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpi nad nebeský rovník a začne sa kalendárna a astronomická jar.
Zhodou okolností práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastane zatmenie Slnka, ktoré bude na Slovensku viditeľné ako čiastočné.
Naposledy sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie pred štyrmi rokmi 4. januára 2011 a na ďalšiu dobrú šancu budeme čakať dlhých sedem a pol roka, informoval Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.
Kadiaľ povedie?
Zatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska.
Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle.
Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.
Potrvá vyše dve hodiny
Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy, doplnil Koza.
Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.
Ďalšie doplňujúce obrazové materiály a animácie sú na webovej stránke noviniek AÚ SAV v Tatranskej Lomnici.
Tam možno nájsť aj zoznam adries, na ktorých bude možné sledovať zatmenie on-line na internete v priamom prenose a program, ktorý AÚ pripravil pre verejnosť, doplnil Koza.
S vedeckým cieľom pozorovať slnečnú korónu počas úplného zatmenia Slnka odchádza na Špicbergy pracovník AÚ SAV Vojtech Rušin.
Šli na Faerské ostrovy
Ďalšia skupina pod vedením Stanislava Kanianskeho z Hvezdárne v Banskej Bystrici si vybrala za cieľ Faerské ostrovy, kde chce pozorovať zatmenie a robiť aj jeho on-line prenos na internet.
V prípade priaznivého počasia ponúka AÚ SAV verejnosti možnosť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka prenosnými astronomickými ďalekohľadmi umiestnenými pred hlavným vchodom do budovy v Starej Lesnej v sprievode pracovníkov AÚ.
Pozorovanie spoluorganizuje Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, prebiehať bude v čase od 9.45 h do 12. hodiny. Vstup je bezplatný.
Ako vzniká?
Zatmenie Slnka nastáva v čase okolo novu Mesiaca, keď sa Mesiac pri svojom orbitálnom pohybe okolo Zeme dostane do blízkosti spojnice Zem-Slnko.
Vtedy tieň Mesiaca opíše na povrchu Zeme úzky pás, z ktorého je pozorovateľné úplné zatmenie. Z rozsiahlych oblastí okolo tohto pásu je zatmenie pozorovateľné iba ako čiastočné.
Pri každom úplnom zatmení Slnka je možné pozorovať aj čiastočné. To však neplatí naopak, objasnil Koza s tým, že ďalšie zatmenie Slnka nastane 13. septembra 2015 a bude pozorovateľné iba ako čiastočné z Južnej Afriky, Madagaskaru a Antarktídy.
Z územia súčasného Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka pozorovateľné naposledy 8. júla 1842 a najbližšie nastane až v budúcom storočí, 7. októbra 2153.
Pozor na zrak
Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku.
To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu.
Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru, uzavrel Koza.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš