Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÝ SMOKOVEC. O horských oblastiach sa hovorí ako o dedičstve, ktorého znehodnotenie dokáže poškodiť celú spoločnosť.
Asociácia horských sídiel Slovenska (AHSS) rokovala na svojom valnom zhromaždení v Starom Smokovci.
Predseda ASHS Ján Mokoš (nez.) hovorí o tom, že sídla vymierajú. Treba im pomôcť.
Bývať v horskom prostredí je krásna predstava. Mnoho ľudí si však neuvedomuje problémy, ktoré sú s týmto prostredím spojené.
Viac snehu, väčšie faktúry za teplo, problémy s údržbou ciest a následne aj s ich opravou, prepojené s nedostatkom pracovných miest, či dokonca strachom pred medveďmi.
Ak to takto s horskými sídlami pôjde ďalej, nebude mať v nich kto bývať.
Šramka: Na čo nám je toľko chránených území?
Podľa Štefana Šramku, výkonného riaditeľa AHSS máme príliš veľa národných parkov a chránených území na úkor najchudobnejších ľudí žijúcich v horách.
“Zakázali sa im pásť ovečky, zakázalo sa im kosiť, všetko možné sa im zakazuje, a čo sme tým dosiahli? Nemáme ovce, nemáme bryndzu, nemáme na horách nič, mladí odchádzajú do zahraničia a vymiera nám to tu,“ povedal.
Podľa neho život v horských sídlach mladým veru nevonia.
„Keď vymrie tá stará generácia tvrdých ľudí žijúcich na horách, tých mladých tam už nedostaneme, oni sú síce rozumní, ale sú krehkí,“ vysvetlil Šramka.
Aj preto na valnom zhromaždení vo Vysokých Tatrách diskutovali o možných stratégiách, ktoré by mohli horské sídla prebrať k životu.
„Chceme pomôcť a uľahčiť ľuďom život v horských sídlach,“ uviedol Ján Mokoš, predseda ASHS.
Ich prianím je odstrániť veci zo zákona ohľadom daní z nehnuteľností, ktorými sú podľa jeho slov horské sídla znevýhodnené oproti ostatným, či odstrániť opatrenia ohľadom obhospodarovania častí národných parkov.
„Nejakou rozumnou mierou by sme chceli, aby sa tento problém posunul do lepších podmienok, aby aspoň niektoré obce, miesta mali možnosť hospodáriť na svojich pozemkoch a ak nie, aby boli aspoň odškodnené,“ povedal Mokoš.
Ako ďalej podotkol, štát hľadá spôsoby ako tieto veci vyriešiť, avšak príliš dlho.
Medvede riešia už od nepamäti
Ďalšou otázkou, ktorá prišla na pretras bolo aj gurmánčenie medveďov. Ako Mokoš uviedol, už za 13 rokov, čo je na svojej pozícii, sa snažia problematiku vyriešiť.
„V Tatrách je čoraz vypuklejšia. Hľadáme náhradné riešenia, kontajnery, karabínky, ale priemerný medveď si s nimi bez problémov poradí,“ povedal.
Hlavné riešenia nechcú vidieť v odstrele. „Stále sa ale ochranárske zložky k tomu stavajú tak, že hlavná príčina je v samosprávach alebo v horských sídlach, ale nie v tom, že medvede sú premnožené,“ povedal. Doposiaľ sa osvedčili staničky.
„Máme zatiaľ jednu. Sú účinne v tom, že medveď ak tam príde párkrát a zistí, že sa k tomu nedostane, už hľadá miesto niekde, kde by ľahko našiel potravu,“ uzavrel Mokoš.
Pomôcť by mohol fond
Lucia Vačoková zo Slovenskej agentúry životného prostredia tvrdí, že východiskom pomoci je zahrnúť problematiku v rámci pripravovanej stratégie územného regionálneho rozvoja z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.
„V rámci toho majú zabezpečiť rozvoj problémových regiónov Slovenska, rokovali sme s nimi na túto tému a nevidia problém zahrnúť horské sídla do tejto stratégie,“ uviedla.
Následne by sa mal tak vytvoriť fond, ktorý by v období až po roku 2020 vedel financovať problémové regióny na rôznych úrovniach.
Najväčší problém - nezamestnanosť
Ako uviedla Vačoková, pri návšteve horských sídel pochopili, že najväčší problém je nezamestnanosť. Docieliť by chceli, aby ľudia neodchádzali preč za prácou, ale vytvárali ekonomiku doma.
„Tieto územia sú odsúdené na rozvoj cestovného ruchu šetrného k životnému prostrediu, vidím tam spoluprácu s ochranou prírody, ktorá by vedela vytvárať pracovné miesta, prípadne sprievodcovské služby. Z krajinárskeho pohľadu si vieme predstaviť, že by si obec vedela vytvoriť pracovné miesta aj sama, ako je napríklad kosenie, chov domácich zvierat a podobne,“ uzavrela.
Na reálne fungovanie takýchto zamestnaní by však bolo nutné poľaviť v oblasti pásiem ochrany prírody, keďže zákon tieto činnosti pre ochranu životného prostredia nepovoľuje.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš