Celý týždeň škôlkari z mestskej časti Veľká usilovne pracovali, aby do Popradu konečne pritiahli slnko.
POPRAD/VEĽKÁ. Vynášanie Moreny je starý pohanský zvyk. Jeho symbolika však pretrváva dodnes. Aj malí Veľčania si povedali, že zimy už bolo dosť a rozhodli sa napomôcť jari k tomu, aby prebrala žezlo po zime.
Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Je zosobnením niečoho veľmi nepríjemného, čoho sa chceli ľudia na jar zbaviť. Rituálnou rozlúčkou privolávali malí škôlkari teplú a životodarnú jar.
„Vynášanie Moreny robíme už štvrtý rok, zapáčilo sa nám to, chceme deťom priblížiť nejaké tradície a zvyky,“ uviedla riaditeľka materskej školy vo Veľkej Bibiana Repašská.
Ako nám riaditeľka objasnila, vynášanie Moreny nespájajú s pohanskými zvykmi. „Nie je to nič nekresťanské, ide o tradíciu, ktorá sa kedysi robila. Chceme takto ukončiť zimu a privítať jar.“
Navyše, vynášanie Moreny nadväzuje na kresťanský kalendár. Zväčša sa vynáša dva týždne pred Veľkou nocou.
Morenu si vyrobili vlastnoručne
Predtým ako sa deti jari rozhodli pomôcť, ich čakali hodiny práce a štúdia. Všetky malé ruky pomáhali pri výrobe tohto symbolu zimy.
„Deti sa týždeň predtým rozprávali o ukončení zimy, spoločne si pripravili Morenu. Do výroby tohtoročnej sme sa pustili už v pondelok spoločne, zapojené sú do práce úplne všetky deti,“ povedala riaditeľka.
„Vyrábali sme ju zo sena a z látky,“ povedala nám predškoláčka Ľubka Berniková.
„Najprv sme zobrali kríž, potom sme tam omotali slamu a potom sme ju mohli začať vyzdobovať,“ vysvetlila jej kamarátka Julka.
Privolávali slniečko
Ako nám objasnila Repašská, deti sa na túto akciu každoročne veľmi tešia. „Deti majú rady slnko, majú rady teplo. Naučili sa nové pesničky o jari. Zaspievajú aj „Ďuro daj nám slnka“ a takto sa snažia to slniečko privolať,“ hovorí Repašská.
Hovorí sa, že aj keď bola Morena symbolom niečoho škaredého, bola vždy veľmi pekná.
Aj škôlkari sa s ňou za týždeň stihli poriadne zoznámiť.
Čo to vlastne za stvorenie je, nám ozrejmil malý Matin Kozempel. „Morena je taká bábka zo sena, a keď ju už konečne podpálime, bude teplo a pôjdem na dovolenku.“
Aj Martin Banáš presne vedel aká zodpovedná úloha ich čaká. Symbolu zla sa vôbec nebojí. Zimu chcú odohnať predsa nielen kvôli sebe, ale pre všetkých. „Keď ju vyhodíme, bude už iba horúco a pôjdeme sa kúpať do bazéna. Pôjdeme ju aj zapáliť, ale nebojím sa toho, ja sa bojím iba mimozemšťanov,“ povedal Martinko úprimne.
Ako s ňou „zatočiť“, vie aj Sofia Hrehovčáková. „Hodíme ju do potoka a hneď bude jar. Jar je lepšia ako zima, lebo je teplo,“ povedala.
Zahubia zlé, prilákajú dobré
Malí Veľčania najprv predniesli pred škôlkou Morene zopár slov a vo veľkom sprievode v rukách s hudobnými nástrojmi a pripravenými hlasivkami sa vybrali k Velickému mostu.
Tu jej zanôtili pieseň a s pomocou pani učiteliek Morenu podpálili a poslali vodou preč.
Symbol zimy, chorôb a smrti teda malí škôlkari v Poprade už zničili, podarilo sa im teda zahubiť zlé a privolať dobré, a tak veríme, že žezla sa už nadobro ujíma jar.
Morenu si vyniesli v sprievode. Od škôlky prešli po svojich až do parku. Foto: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš