V stredu 25. marca uplynie 73 rokov od prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračného táboru v Auschwitzi z popradskej železničnej stanice.
POPRAD. Pri tejto príležitosti v utorok v Tatranskej galérii v Poprade predstavili výstavu venovanú tejto udalosti a zároveň aj digitálnu encyklopédiu s menami Židov žijúcich na území Slovenska.
"Je veľmi dôležité, že táto tradícia, ktorá vznikla v Poprade, sa udržiava," uviedol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Výstava obrazov Igiho Breza bude v priestoroch galérie v starej elektrárni približne mesiac.
Prvá časť pod názvom Nezabudni pozostáva z piatich obrazov a venuje sa holokaustu, druhá nesie názov Smrť holubíc a tri obrazy sú venované práve transportu židovských žien z Popradu.
"Ja som citlivý človek, táto téma je veľmi ťažká na spracovanie. Bolo veľa obrazov na túto tému, ktoré sú morbídne a tragické, ja som to chcel naznačiť no zároveň trochu odľahčiť, aby to nebolo až také popisné. Tá tragédia je veľká, ale ťažoba sa má nejako zmierniť," objasnil Brezo.
Obrazy budú aj súčasťou októbrovej výstavy House of quality v izraelskom Jeruzaleme.
Encyklopédia Židov
"Encyklopédia Židov na Slovensku pozostáva z mien Židov, ktorí na tomto území žili a tvorili. V tomto zozname sú ľudia, ktorí zahynuli, a keby sme ich my nedali takýmto spôsobom do povedomia verejnosti, už by sa k nim nikto nevrátil. Z môjho pohľadu by tak zahynuli dvakrát, raz v koncentračnom tábore a druhýkrát tým, že ich už nikto nespomenie," zdôraznil Mešťan.
Publikácia vyšla pod názvom Storočia, ľudia, osudy.
Autorom diela, resp. jeho zostavovateľom je divadelný historik Ladislav Lajcha, ktorý na ňom pracoval päť rokov.
Encyklopédia nevyjde v knižnej, ale v digitálnej forme.
"Ku každému menu som uviedol všetko o tom človeku, čo sa mi podarilo zistiť. Sústredil som sa aj na spolky a združenia, v ktorých Židia pôsobili," priblížil Lajcha.
Zhromaždili 80-tisíc mien
Dohromady sa mu podarilo zhromaždiť v tomto dokumente približne 80 000 mien. Nejde však len o Židov, ktorí boli deportovaní a zahynuli v koncentračných táboroch.
"Ide aj o ľudí, ktorí žili na Slovensku od stredoveku. Mám tam napr. bratislavských majiteľov vinohradov z 15. storočia," zdôraznil Lajcha s tým, že encyklopédia je otvorená a môže byť doplnená o ďalšie tisícky mien rodín, ktoré svojich príbuzných stále hľadajú.
Pri príležitosti 73. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice sa uskutoční v stredu o 15.30 h pri pamätnej tabuli obetiam holokaustu aj pietna spomienka spojená s kladením vencov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš