Aj možnosťami pomoci týraným ľuďom a seniorom v Poprade sa bude zaoberať komunitný plán sociálnych služieb, ktorý pripravuje mesto na roky 2015 až 2020.
POPRAD. „Oblasť pomoci týraným ženám a deťom osobne vidím ako pomerne nedostatočnú. V tomto máme tak trošku hendikep,“ uviedol popradský viceprimátor Pavol Gašper.
Podľa jeho slov poradenstvo týraným ľuďom nestačí. Zvyšuje sa tiež počet seniorov, mesto sa tak chce zaoberať aj starostlivosťou o týchto občanov.
Pri riešení komunitného plánu sa Poprad zameriava aj na tie vrstvy obyvateľstva, ktorých požiadavky sú pokryté menej. Do tejto kategórie spadajú týrané ženy a deti, či seniori.
V meste poskytuje poradenské služby týraným ženám len občianske združenie Progresfem. Kontaktujú ho ženy nielen z Popradu, ale aj okolia.
Podľa Gašpera by ale poradní a stredísk tohto typu malo byť viac.
„Najbližšie takéto združenie je niekde v Žiline alebo v Prešove. Pri tom odporúčania Európskej únie sú, aby približne na 80-tisíc ľudí bolo jedno takéto poradenské stredisko. Čo sa týka poradenstva týraným deťom, sme na tom podobne,“ povedal.
Pri riešení plánu sociálnych služieb preto mesto zohľadňuje aj túto problematiku.
„Mesto ho musí vypracovať v súlade so zákonom o sociálnych službách a v súlade s národnými prioritami rozvoja sociálnych služieb,“ vysvetlila Etela Lučivjanská, vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade.
Za tri mesiace dvadsať žien
Spomínané OZ Progresfem začalo svoju činnosť v lete 2014.
Počas prvých troch mesiacov jeho pomoc využilo približne dvadsať žien.
Týždenne ho kontaktujú dve až tri nové klientky. Od tých stálych mávajú v poradenskom centre sedem až osem volaní.
„Potrebujú sa často zorientovať v problematike a nájsť nejaké riešenia. Zväčša sa to týka psychického násilia, fyzického, ekonomického a nezriedka už aj pracovného,“ povedala Karin Jureková z OZ Progresfem.
Ženy zvyknú združenie kontaktovať najskôr telefonicky.
„Zisťujú, aké majú možnosti, či im vieme nejako pomôcť. Dohodneme si s nimi stretnutia, ktoré realizujeme individuálne, dennou ambulantnou formou,“ dodala Jureková.
Podľa jej slov o pomoc združenie žiadajú aj seniorky, najstaršia mala 85 rokov.
Dopyt sa bude zvyšovať
Lučivjanská upozornila na skutočnosť, že obyvateľstvo Popradu rok čo rok starne, preto sa dopyt po sociálnych službách zo strany seniorov bude prirodzene zvyšovať.
„Z celkového počtu obyvateľov cez 51-tisíc je vyše sedemtisíc občanov starších ako 65 rokov. Index starnutia, teda percentuálny podiel starších ako 65 rokov k celkovému počtu obyvateľov, vychádza až na 13,9 percent, kým v roku 2004 bol vyše osem percentný. S týmto problémom sa podobne, ako všetky krajiny Európskej únie, borí celé Slovensko,“ vysvetlila.
Mesto v rámci hľadania riešenia dostatočného poskytovania sociálnych služieb komunikuje s predstaviteľmi osemnástich neziskových a občianskych združení, ako aj so štyrmi verejnými poskytovateľmi sociálnych služieb a ôsmimi neverejnými.
Do spolupráce sa podľa Gašpera môžu prihlásiť aj ďalšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš