Približuje dobu tragických mesiacov aj z pohľadu regiónu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Myšlienka zriadiť expozíciu vznikla v minulom roku, keď sme si pripomenuli sto rokov od vypuknutia prvej svetovej vojny.
„Výstava k prvej svetovej vojne v našom múzeu je aj akýmsi mementom pre súčasnú dobu, keď hrozia vojnové konflikty blízko našich hraníc,“ poznamenal Pavol Kocurko z mestského Marmonu, ktorý spravuje Dom ľubovnianskeho mešťana na námestí v centre Starej Ľubovne.
Mobilizáciu si v Starej Ľubovni vypočul dav ľudí
Takzvaná veľká vojna v rokoch 1914 až 1918 medzi Rakúsko-Uhorskom a Nemeckom na jednej strane a Ruskom, Francúzskom a Spojeným kráľovstvom na strane druhej sa odohrávala najmä v Európe a dotkla sa aj Starej Ľubovne.
Vyhlásenie mobilizácie si dva dni pred začiatkom vojny prišiel do mesta vypočuť dav ľudí. Ten sa okrem iného dozvedel, že zmobilizovaní majú byť všetci muži do 37 rokov.
Pod nákladmi sa zrútil most ponad Poprad
Množstvo vojakov sa v Starej Ľubovni objavilo v novembri 1914.
„Nákladné autá prevážali ťažké delostrelectvo a muníciu. Tento ťažký náklad oslabil most cez rieku Poprad až tak, že sa zrútil,“ spomínajú dokumenty, ktoré sú súčasťou výstavy.
Boje na východe Slovenska sa sústreďovali najmä v regióne Bardejova a Humenného. Ruské vojská sa však objavili aj v Piwnicznej, ležiacej hneď za hranicami v Poľsku, teda neďaleko Starej Ľubovne.
Dokazovať to má útek majetných Židov, ktorý sa takto na vozoch prehnali Starou Ľubovňou.
„Na obranu proti nim boli neďaleko Starej Ľubovne na sedle Vabci a na vrchu Osly postavené batérie delostrelectva,“ uvádzajú dokumenty.
Na fare bolo veliteľstvo
Na staroľubovnianskej fare bolo počas vojny napríklad umiestnené veliteľstvo pluku. V jednu noc sa v sídle kňaza zišlo až 78 oficierov. Miestny farár Ján Csumitta za ten čas býval v kuchyni.
Zo školy v Starej Ľubovni bola dočasne vytvorená vojenská nemocnica, kde ležalo 620 ranených vojakov, ôsmi z nich umreli.
V čase vojny boli z veže kostola v Starej Ľubovni odobraté zvony, ponechaný bol iba jeden – na zvolávanie veriacich. Zo strechy kostola bola odobratá aj časť medeného plechu.
Z Ľubovne bolo na fronte tristo mužov
V záverečnej správe sa hovorí, že Starou Ľubovňou prešlo počas veľkej vojny 35-tisíc vojakov a 12-tisíc konských záprahov. Z mesta vojna odišla v roku 1915.
Zo Starej Ľubovne si vojenské povinnosti plnilo necelých tristo mužov. Viacerí z nich v bojoch padli. „Je tu zverejnený zoznam s ich menami. Nájdeme tu mnohé tradičné ľubovnianske priezviská,“ dodáva P. Kocurko.
Návštevu možno stihnúť do konca júna
Výstava je verejnosti prístupná do konca júna. Za niekoľko prvých dní si ju už stihlo pozrieť viacero záujemcov.
„Prišli k nám už mnohé triedy z rôznych škôl. Viacerí využívajú aj kultúrne poukazy. Mali sme tu aj jedného starého pána, ktorý si výstavu pozrel s veľkým záujmom, keďže si mnohé pamätal a o prvej svetovej vojne toho vedel naozaj veľa,“ dozvedáme sa od P. Kocurka.
Výstava v dome mešťana ponúka aj mnohé autentické predmety z obdobia vojny.
Vznikla aj vďaka zbierkovému fondu múzea z Kežmarku a taktiež Ľubovnianskeho múzea.
Zbrane. Tieto sa používali počas prvej svetovej vojny.
Zbierka obsahuje mnohé zaujímavé predmety.
Munícia. Toto je roztrhnutý náboj po výbuchu. Foto k článku: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš