VYSOKÉ TATRY. V stredu 15. apríla v Tatrách odzvonilo skialpinistom a horolezcom organizovaným v horolezeckých zväzoch. Vzácne prostredie našich veľhôr bude totiž zatvorené až do sezónnej uzávery turistických chodníkov, teda do 15. júna. Svoju rolu v tomto odohrávajú aj prebúdzajúce sa zvieratá.
Ako nás informovala Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u, dôvodom obmedzenia pohybu turistov na lyžiach vo vyšších polohách národného parku je ochrana prírody.
Najmä kamzíka vrchovského tatranského, ktorý má v tomto období vo vysokohorskom teréne sťažené životné podmienky.
Kamzíky v jarnom období čakajú na svoje prírastky. „Pri náhlom vyrušení a úteku v panike sa môže stať, že kamzík sa vážne zraní a uhynie,“ informovala Burdová.
Inak to nie je ani so svišťom.
Svišť prespí polovicu svojho života
Pavel Ballo sa výskumom tatranských svišťov naplno venuje už 15 rokov. Iba málokto vie, že toto zvieratko pochádza ešte z doby ľadovej. Má asi pol metra a váži do šiestich kilogramov. Dožíva sa až osemnásť rokov.
Polovicu života však prespí.
Čo mu bude väčšina žien závidieť, po prebudení sa zo zimného spánku stratí asi tretinu svojej hmotnosti.
„Teda šesťkilový svišť sa vyhrabe len štvorkilový. Okolo pätnásteho apríla, keď je ešte alpínsky stupeň pod snehom, sa vyhrabáva z nôr a dva týždne na to sa pári. Preto sú vtedy v Tatrách uzávery vysokohorských chodníkov. Ak by vysokohorskí turisti svište vyrušili, z potomstva by nebolo nič. Asi po tridsiatich piatich dňoch porodí samica tri až päť mláďat,“ hovorí Pavel Ballo.
Nepriateľmi sú hlavne psy
Prirodzenými predátormi sú orol, líška či rys. V rovnováhe s týmito malými zvieratami žijú už tisícročia. Podľa Balla najviac svišťom škodia voľne pustené psy, s ktorými sa čoraz viac ľudí vyberá do hôr.
„Najväčšia nezbeda je pustiť psa medzi svište a tešiť sa z toho, že ich naháňa,“ hnevá sa Ballo.
„U svišťov pes evokuje vlka. Okrem toho ich môže nakaziť nejakou chorobou. Preto by ho mal mať majiteľ na turistickom chodníku vždy na vôdzke,“ upozorňuje nezodpovedných majiteľov.
Príliš mokrý sneh im bráni vyjsť von
Práve v stredu sa Paľo kvôli svojim zvieracím kamarátom vybral do Roháčov. Prišiel však na to, že svište sa von neponáhľajú. Na vine je podľa neho príliš mokrý sneh.
„Farebne sa zdal, akoby bol modrý, nie biely, taký bol premočený. V takomto snehu sa svište nebudú vyhrabávať, možno by sa aj 'utopili' v tej mokrine,“ hovorí s úsmevom Ballo.
Podľa jeho slov však paniku robiť netreba.
„Počkajú pokiaľ sneh stvrdne, znížia sa teploty a svište sa zo zimných nôr bez problémov vyhrabú,“ uzavrel Ballo.
Za porušenie zákazu hrozia aj pokuty
Ak by ste sa rozhodli ísť aj napriek zákazu do terénu, môže to prevetrať vašu peňaženku.
Ako nás informovala Burdová, porušenie zákazu trestá lesná stráž za porušenie pokoja a ticha podľa zákona o lesoch, a tiež stráž prírody za porušenie zákona o ochrane prírody a to „blokovou pokutou do výšky 66 eur a vrátením turistu späť bez dosiahnutia cieľa vysokohorskej túry,“ dodáva Burdová.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš