Kežmarok neustále dopláca za spackanú deaflympiádu. Rozhodli sa vyhlásiť verejnú zbierku na štadión.
KEŽMAROK. Malo to byť podujatie medzinárodného charakteru, stovky športovcov, veľká sláva a ďalšie zviditeľnenie miest Slovenska na mape sveta. Veľké očakávania však nahradili veľké straty.
Jeden veľký podvod zničil sny desiatkam športovcov. Namiesto veľkého zviditeľnenia sa stali mestá Kežmarok i Levoča známe veľkými torzami rozostavaných zimných štadiónov.
To, čo napáchali organizátori deaflympiády, sa v mestách snažia vyriešiť.
Kežmarok otvoril aj verejnú zbierku na štadión. Kežmarčania však z toho veľmi nadšení nie sú.
Kežmarok– niekdajšia liaheň hokeja
Jaromír Ruda je meno známe azda po celom Slovensku. Za blamáž, ktorú spolu so svojimi kumpánmi spôsobil, si odsedí viac ako 14 rokov. Aj napriek tomu, že kauza deaflympiády pomaly ubieha do zabudnutia, zo samospráv stále cicia peniaze.
Mesto Kežmarok bolo kedysi jednou z liahní hokeja. Až kým spomínaný muž nezničil sny všetkým kežmarským športovcom. Mesto teda musí doplácať za blamáž, ktorú nezavinilo.
Situáciu sa snažia zachrániť. Hodiny tikajú a ak sa tak nestane v dohľadnej dobe, budú sa Kežmarčania za zimným štadiónom musieť ťahať do iných miest.
„Žiaľ, musím povedať, že dané športovisko neslúži občanom, neslúži verejnosti, ak ho takto necháme ďalšie roky, bude nutné ho zbúrať,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Smer).
Rozhodli sa teda nečakať a pristúpiť k tomu aktívnejšie
Vyhlásili verejnú zbierku na obnovu štadióna, do ktorej môžu súkromné osoby, ale i firmy či iné organizácie prispieť na jeho rekonštrukciu.
V roku 2015 mesto Kežmarok nie je zaradené v dotačných schémach. Peniaze poputujú do iných miest. Reálnu šancu pre získanie dotácie vidia v roku 2016.
„Tento rok by sa mal stať tým rokom, kedy by sme sa o to mali pokúsiť. Nielen čakať a napísať žiadosti, ale byť aktívny a prejaviť aktivitu,“ povedal Ferenčák.
Veľké peniaze neočakávajú, prispel aj Ferenčák
Aj primátor si zo svojho vrecka škrtol 500 eur, ktoré venoval štadiónu. Ako sám uviedol, zbierka je dobrovoľná a neočakávajú z nej veľké peniaze.
„Je to symbolický krok, i keď môžeme ostať prekvapení,“ povedal primátor.
Vďační však budú za každý cent. „Ak niekto neprispeje, neprispeje, ak niekto prispeje 50 centov, veľká vďaka, ak prispeje 20 eur tiež veľká vďaka,“ povedal.
Levoča dotáciu dostala, Kežmarok verí, že sa mu ujde budúci rok
Ako Ferenčák uviedol v Levoči dotáciu na štadión pohybujúcu sa vo výške milióna dostali.
V Kežmarku veria, že dotáciu v roku 2016 získajú, sú si však vedomí aj toho, že stačiť to určite nebude.
„Sme pripravení dofinancovať to, nič iné nám nezostane, buď cez súkromno-verejné partnerstvá, alebo koncesné zmluvy, alebo v rámci rozpočtu,“ podotkol Ferenčák.
„Žiadosť o dotáciu už je na zväze, je evidovaná, poslal som aj list premiérovi s apelom, aby pomohol Kežmarku po chybách, ktoré sa stali, aby sme boli práve tí, ktorí budú pri dotačných akciách úspešní,“ uzavrel Ferenčák.
Kežmarčanom sa zbierka nepáči
Na korčuľovanie do Kežmarku chodilo viac ako 5 000 ľudí, v meste bola veľká tradícia hokeja, ktorá by sa obnovou torza mohla do mesta vrátiť.
Kežmarčanom sa ale nepozdáva, že by na štadión mali prispieť aj oni.
„Oni nám ho zbúrali, oni by ho mali dať aj dokopy. Nevidím dôvod, prečo by obyvatelia mesta mali zo svojich biednych platov ešte prispievať na štadión,“ uviedla Kežmarčanka Radka Blahušiaková.
Veľkú krivdu cíti aj Juraj Krempaský: „Je to smutné, my máme doplácať na to, čo zničila partička ľudí, ktorí v Kežmarku nemali čo hľadať.“
Podľa Jozefa Kapolku je to iba pokus urobiť okolo štadióna rozruch. „Vyzbierajú pár peňazí, dostanú dotáciu a potom to nebudú vedieť dofinancovať, som už skeptický. Podľa mňa tu štadión nebude,“ povedal.
Primátor však ľuďom pripomína, že zbierka je dobrovoľná.
„Môžeme to brať ironicky i aktívne. Tí, ktorí sú zodpovední, by mali byť tí, ktorí by prispeli najviac, aby to obyvatelia nevnímali, ako že niekto to pokazí a my sa budeme skladať, my budeme doplácať na rozhodnutia. Pristúpil som k tomu preto, aby sme povedali aj tomu zväzu, že sme pripravení a chceme obnovu,“ reagoval Ferenčák.
Celková investícia, ktorú štadión potrebuje, je vo výške 1,8 milóna eur. Musia ho opláštiť, vybudovať šatne.
Práce na torze je viac než dosť. Ferenčák však optimizmus nestráca.
„Keby som nebol optimista, dnes tu ani nie sme, netreba iba chcieť, ale treba aj prispieť,“ uzavrel.
Jeho želaním je, aby sa kauza rozostavaného štadióna úspešne ukončila už budúci rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš