Zrušenie nestránkových hodín na úradoch či zmena vo vedení mestských organizácií. Aj to boli kroky novej vlády, ktoré si primátor Kežmarku pochvaľuje.
KEŽMAROK. Uplynulo už viac než sto dní, odkedy Kežmarčania svojimi hlasmi rozhodli o zmene vo vedení mesta.
Čo nová vláda dokázala a čím sa vie popýšiť?
Padali hlavy na postoch riaditeľov organizácií
Vymenila sa riaditeľka Centra voľného času, sporného Domu dôchodcov, technických služieb a zmenil sa aj prezident mestského športového klubu a náčelník mestskej polície.
Bola zrušená správa telovýchovných zariadení v rámci mesta. Audit momentálne prebieha aj v rámci mestského úradu.
Po jeho skončení bude predstavená zmena organizačnej štruktúry aj v rámci neho.
„Mesto pozostáva z 20 organizácií a pod mesto patrí 868 pracovníkov, sme najväčší zamestnávateľ v rámci mesta, možno aj okresu. Dochádza k dualizmu, kedy dvaja manažéri či dve organizácie robili to isté. To boli prvé kroky, ktoré som sa snažil urobiť, aby som odstránil disproporcie,“ objasnil primátor Ján Ferenčák (Smer).
Poldre sú za vodou, horšie je to s mostom
Primátor Kežmarku otvoril každý z bodov svojho volebného programu a zhodnotil, v akom štádiu sa jednotlivé body nachádzajú.
Vyzdvihol úspešnosť vo výstavbe poldrov, ktorá by sa mala začať už koncom leta alebo na jeseň. V prípade povodní im hlavy zamotáva most na Severe. Stáť bude viac, ako predpokladali.
„Dopracovali sme sa na sumu 360 000 eur. Momentálne sa teda venujeme optimálnemu riešeniu na zvýšenie prietočnosti,“ povedal Ferenčák. Snažia sa, aby boli na mimoriadne situácie plne pripravení.
Primátor tvrdí, že v meste už nebudú čakať, či voda príde, alebo nepríde. Ak stúpne hladina nad 100 metrov kubických, budú makať.
„Máme 400 naplnených vriec, máme pripravené mechanizmy, ak stúpne hladina, aktivizujú sa jednotlivé články. Máme presne zmapované miesta a úlohy. V máji budeme spúšťať nové sirény,“ povedal Ferenčák.
Stúpnuť by mala zamestnanosť
V najbližšom čase sa budú otvárať prevádzky, ktoré by mali priniesť nové pracovné miesta. V rámci priemyselného parku samospráva predala pozemky ďalšej spoločnosti.
„V tomto roku by malo vzniknúť okolo 600 nových pracovných miest, k decembru 2015,“ povedal Ferenčák.
Zmeny budú aj v parkovaní
Parkovanie prešlo pod mesto, hneď na prvom zastupiteľstve schválili peniaze na vybudovanie parkovacieho systému.
„Museli sme ho prehodnotiť nanovo, bude prijaté nové všeobecne záväzné nariadenie, pretože to nastavenie nie je dobré, prioritou nie je, aby mesto na parkovaní zarábalo, parkovací systém má ľudí naučiť parkovať. Budeme to naspäť prehodnocovať,“ prezradil plán do budúcna Ferenčák.
Dom dôchodcov treba dať dokopy
Dokopy potrebujú v meste dať aj sporný Dom dôchodcov.
„Žiaľ, máme tam strašne veľa zdedených problémov, v najbližšom čase budú možno vyvodené aj dôsledky. Potrebujeme zrekonštruovať súrne zariadenie, aby spĺňalo niektoré štandardy,“ hovorí primátor.
„Je to veľká úloha pre mesto a pre zariadenie sa s tým vysporiadať, bude to mať veľký dopad na financovanie,“ zhodnotil Ferenčák.
Momentálne je rozpočet mesta Kežmarok stále v strate.
„Musíme pracovať na tom, aby sme vytvorili plus, preto aj tie systémové opatrenia v rámci organizácií, preto dochádza k zlučovaniu a združovaniu organizácií,“ vysvetlil Ferenčák.
Mesto nie je zadlžené úvermi. Rozpočet je nastavený prebytkovo. Okolo 10 - 12 miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš