Žiaci základnej školy vysádzali stromčeky v okolí mesta a zúčastnili sa aj na čistení turistického chodníka v Slovenskom raji.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Už tradične patrí 22. apríl Dňu Zeme, ochranárom, enviromentalistom, skautom a všetkým tým ľuďom, ktorým záleží na životnom prostredí v ktorom žijeme.
Ľuďom, ktorý si uvedomujú, že túto planétu máme len v prenájme a je našou povinosťou ju chrániť a zachovať aj pre ďalšie generácie.
Už 45 rokov sa aktivisti z celého sveta snažia poukazovať na rozsiahlé poškodzovanie životného prostredia na našej planéte.
Hračky z odpadu
Aj žiaci Základnej školy na ulici Ing. O. Kožucha sa každoročne zapájajú do tejto akcie a pripravujú množstvo sprievodných aktivít, propagujúcich ochranu prírody.
„Hlavnou úlohou dňa Zeme je priblížiť deťom prírodu formou rôznych aktivít. Žiaci našej školy vysádzali stromčeky v okolí mesta a zúčastnili sa aj na čistení turistického chodníka v Slovenskom raji. Taktiež sme z odpadového materiálu vyrábali rôzne druhy hračiek a oblečenia. Týmito aktivitami chceme aby si deti uvedomili nutnosť ochrany prírody a prispeli aj oni k ochrane životného prostredia,“ Ria Frankovičová Centková – koordinátorka ZŠ O. Kožucha.
Propagujú ochranu prírody
Nie malou mierou pri propagovaní ochrany prírody zohrávajú skauti zo Spišskej Novej Vsi.
„Každoročne prichádzame na túto školu, aby sme napomohli pri organizovaní Dňa Zeme. Pre žiakov tejto školy sme vytvorili stanovištia na ktorých robíme jednotlivé aktivity, ktorými propagujeme ochranu prírody a napomáhame k vytvoreniu si vzťahu detí k prírode“. Dominik Krupa - 1. Oddiel skautov Chaosáci Spišská Nová Ves.
Prírodu človek ohrozuje nie len svojím priamym zásahom do nej, ale aj dovezením rôznych cudzokrajných rastlín, ktoré postupne vytláčajú naše pôvodné.
Foto k článku: Bohuš Maceják
Niečo sa aj naučili
„Dnes tu rozprávame o botanike a o rastlinstve vyskytujúcom sa v regióne Spiš. Venovali sme pozornosť aj inváznym rastlinám, ktoré nie sú pôvodné a dostali sa k nám z iných kontinentov, hlavne z Ázie a Japonska. Tieto invázne rastliny sa šíria do širokého prostredia čím vytláčajú ostatné druhy a tak znižujú biodiverzitu,“ povedala Marta Nižňanská z Múzea Spiša Spišská Nová Ves.
„Na tejto akcii som sa dozvedel veľa o rastlinách o nových druhoch a o ich možnom zbere, ako napríklad púpava, alebo medvedí cesnak,“ dodal Ivan Dinga, žiak ZŠ Ing. Kožucha.
Autor: Bohuš Maceják
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš