Pamiatkový úrad Slovenskej republiky dnes pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel po ôsmykrát odovzdal Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2015.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Laureátmi tohto ocenenia za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky sú Ing. arch. Mária Slováková, PhDr. Peter Maráky a manželia doc. PhDr. Ing. arch. Václav Mencl, DrSc. a Ing. arch. Dobroslava Menclová in memoriam.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v areáli národnej kultúrnej pamiatky, v kartuziánskom kláštore v Červenom Kláštore (okres Kežmarok).
Cena pre rodáčku zo Spiša
Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2015 dnes laureátom odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová.
Prvá z nich, spišskonovoveská rodáčka Mária Slováková, sa v minulosti podieľala na projekte vtedy ešte len zamýšľaného múzea v prírode v Zuberci
„Spolupracovala na spracovaní zásad regenerácie pamiatkových súborov v historických jadrách miest Zvolen, Bytča a Ružomberok. Od roku 1978 ako vedúca úseku pamiatkovej starostlivosti banskobystrického strediska vypracovala zámery viacerých pamiatkových úprav, napríklad archeologickej lokality kostola v Komjatnej, ruín kláštora v Bzovíku, hradov Varín, Liptovský Hrádok, Lednica a Lietava, Oravského hradu a Budatína. Z kaštieľov to boli renesančné objekty v Bytči, Hornej Lehote, Liptovskom Mikuláši-Palúdzke, Krasňanoch či Finkova kúria vo Zvolene,“ informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu SR.
Začiatkom 90. rokov sa Slováková vrátila do svojho rodiska, kde spracovala návrhy na vyhlásenie pamiatkovej zóny Spišská Nová Ves, Markušovce, Smolník a Gelnica.
Ocenili aj exriaditeľa
Ocenený bol dnes aj bývalý generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR Peter Maráky.
Etnograf, múzejník, pedagóg a riaditeľ pamäťových inštitúcií stál aj za zriadením Pamiatkového úradu SR.
„Pôsobil ako riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci, kde budoval nielen múzeum a okresnú pamiatkovú správu, ale zachraňoval aj materiálne doklady ľudového a technického staviteľstva v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Stál aj pri zrode filmového festivalu Etnofilm v Čadci,“ uviedla Riháková.
Do roku 1989 bol riaditeľom Štátneho ústavu pamiatkovej starostlivosti. Pôsobil tiež ako šéfredaktor revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá.
„Jeho komplexný interdisciplinárny a multidisciplinárny prístup k ochrane kultúrneho dedičstva je najmä pre nasledujúce generácie mimoriadne dôležitý,“ vysvetlila Riháková.
Ocenenie in memoriam
Tretie ocenenie dnes bolo udelené in memoriam manželom Menclovým.
Ich priekopnícke dielo je podľa pamiatkového úradu najzávažnejším prínosom pre oblasť pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.
Pričinením Václava Mencla sa realizovali prvé pamiatkové obnovy a opravy románskych a gotických kostolov na Slovensku, konzervovali hrady a uskutočňovali archeologické výskumy týchto objektov.
Ako ďalej na internetovej stránke Pamiatkového úradu SR uvádza historička umenia Magdaléna Brázdilová, Mencl sa rovnako zaslúžil o konzerváciu drevených kostolov na Šariši a Zemplíne.
Jeho manželka Dobroslava Menclová zameriavala svoju pozornosť na dejiny architektúry Slovenska, predovšetkým na hrady a zámky.
Vytvorila súpis výtvarných pamiatok Oravy a vyšlo jej aj dielo Pamiatky pozdnej gotiky v Turci.
Spracovala tiež prehľad vývoja architektúry od 17. do polovice 19. storočia a prehľad vývoja renesančnej architektúry Slovenska.
„Dielo manželov architektov svojou početnosťou, ale najmä hodnotou zásadných materiálov o vývoji architektonických pamiatok Slovenska patrí k základnej pamiatkovej literatúre na Slovensku,“ uvádza Brázdilová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš