PODOLÍNEC. Mesto Podolínec v okrese Stará Ľubovňa plánuje základy hradieb mestského hradu, objavené pri rekonštrukcii námestia, nateraz zakryť.
Núti ho k tomu projekt regenerácie námestia, na ktorý získalo financie z fondov Európskej únie. Ide o jeden milión eur, práce musí ukončiť do 30. júna.
„Po ukončení rekonštrukcie to zakryjeme s tým, že základy hradieb sa zvýraznia odlišnou farbou dlažby. Tak sme to urobili aj počas prvej etapy rekonštrukcie, keď boli okolo zvonice a kostola objavené podobné základy,“ vysvetlil primátor Podolínca Daniel Marhevka.
Odkryli spleť múrov
Rekonštrukcia námestia odhalila pred mestským úradom základy budov, ktoré boli známe zo starých dokumentov.
„Podarilo sa nám odkryť spleť múrov. To, čo sme našli, je v dobrom stave. Sú tam základy, ktoré siahajú do asi 1,5 metrovej hĺbky. Medzi najstaršie patria múry opevnenia mestského hradu, ktoré by mali byť zo začiatku 15. storočia, keď hrad vznikol. Ďalšie by mali byť z mladšieho obdobia, prevažne zo 17. a hlavne 18. storočia,“ informoval archeológ Ľuboslav Záhorec.
Samotný mestský úrad je dnes jedinou stojacou budovou, ktorý patril k mestskému hradu. Vstup do hradu bol podľa Záhorca smerom od námestia, nešlo však o klasickú vežovú bránu.
„Podarilo sa nám odkryť päť múrov, ktoré pravdepodobne slúžili ako mestská brána. Nemyslíme si však, že sme našli hlavnú. Tá je pravdepodobne vychýlená a jej väčšia časť sa nachádza niekde pod cestou,“ vysvetlil archeológ.
Objavili aj črepy a kosti
Pri základoch budov bolo objavených aj niekoľko črepov a zvieracích kostí.
„Nejednalo sa o klasický archeologický výskum, počas ktorého by sme odkrývali všetky vrstvy. Išlo v podstate o to, aby v projekte dokončenia revitalizácie námestia mohli byť odprezentované aj múry mestského opevnenia a mestského hradu,“ povedal Záhorec.
To, že mesto objav zakryje, ho ako archeológa a milovníka histórie mrzí.
„Mesto, žiaľ, nemá na výber, keďže ide o projekt, ktorý musí dodržať. Je tam tiež hasičská stanica, výjazd z nej, čo situáciu komplikuje,“ povedal.
Verí, že ak by bola v budúcnosti vôľa, peniaze a dobrý projekt, k výskumom by sa dalo vrátiť. Spleť múrov je podľa jeho slov v dobrom technickom stave.
„Raz by to mohlo byť prezentované aj ako archeologická pamiatka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou histórie Podolínca a tejto pamiatkovej zóny. Mohla by slúžiť aj na veľmi pekné kultúrne akcie a celý ten areál by dával viac ako teraz,“ dodal Záhorec.
Práve pre zachované urbanisticko-architektonické a umelecko-historické hodnoty bol v roku 1991 Podolínec vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš