POPRAD. V Spojenej škole na Ulici Dominika Tatarku v Poprade sa projekt integrácie telesne postihnutých detí vydaril.
V jednej z tried štvorročného gymnázia, ktoré je súčasťou školy, sa zišli hendikepovaní spolu s úspešnými športovými reprezentantmi Slovenska.
„Spojenie športovcov a ľudí so zdravotným hendikepom je našou špecialitou. Urobili sme to cielene, pretože obe kategórie týchto detí musia pre to, aby sa presadili, urobiť niečo viac,“ vysvetlil riaditeľ školy Dušan Nebus.
Dvadsiatim štyrom študentom tejto triedy v pondelok rozdal maturitné vysvedčenia.
Podľa riaditeľa bola atmosféra v triede s dvoma hendikepovanými študentmi vždy výnimočná.
Pomáhali si
„Žiaci si navzájom pomáhali. Nielen tí zdravší hendikepovaným, ale aj tí viac disponovaní menej disponovaním. Vytvorili si veľmi žičlivú atmosféru triedu a dosiahli aj veľmi slušné výsledky,“ uviedol.
Kým športovci pomáhali spolužiakovi na vozíčku pri presune v škole, ďalší hendikepovaný doučoval spolužiakov matematiku.
Podľa triednej učiteľky Márie Goláňovej to obom stranám veľa dalo.
„Naši spolužiaci s hendikepom boli často lepší ako my. Naučilo nás to nielen lepšej súdržnosti, ale aj viac si vážiť ľudí,“ vysvetlil Jakub Šimoňák, ktorý získal piate miesto na tohtoročných Majstrovstvách sveta v sánkovaní.
Jeho najväčším úspechom je výhra celkového rebríčka svetového pohára v juniorskej kategórii.
Tomáš Roxer, ktorý je na vozíku, bude spolužiakov spomínať. „Keďže mám zdravotné problémy, vždy mi musí niekto pomôcť. Všetci však boli obetaví, vždy boli ochotní mi pomôcť,“ povedal.
Budúci rok takáto trieda nebude
Na popradskej škole ide už o druhú triedu, v ktorej sa naplnil model integrácie telesne postihnutých detí od prvého ročníka ZŠ až po maturitu. Škola tento projekt realizuje dlhodobo.
„Táto trieda s takýmto jedinečným zložením športovcov a hendikepovaných je však jediná. Vznikala ešte ako športová trieda v rámci projektu centra olympijskej prípravy, ktorý už slovenská vláda zrušila,“ dodal Nebus.
Budúci rok sa podľa jeho slov takáto trieda nevytvorí, o pár rokov by sa to však opäť mohlo podariť.
Spojenú školu na Ulici D. Tatarku navštevuje približne 1 060 detí, z toho 34 žiakov s telesným postihnutím.
Nebus označil projekt integrácie v takom rozsahu, ako ho škola uskutočňuje, za pravdepodobne jediný na Slovensku.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš