Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
KLUKNAVA. Štefanská Huta je súčasťou obce Kluknava. V ohybe rieky Hornád tam už v 16. a 17. storočí stál hámor spracujúci železnú rudu a železo.
Vlastnili ho šlachtici miestneho rodu Csáky, ktorí železiareň prenajímali súkromníkom.
Komplex výrobných zariadení
V rokoch 1847 – 1848 s niekoľkými neskoršími dostavbami do roku 1850 na ruinách starých železných hámrov vyrástol komplex výrobných zariadení novej huty nazvanej Štefan na ploche 128–tisíc metrov štvorcových.
Stavbu financovalo a hutu vlastnilo Združenie hornouhorských ťažiarov, významný spolok súkromných ťažobných spoločností a ťažiarov na Spiši.
„Štefanská huta bola postavená ako komplex najmodernejších hutníckych zariadení v tej dobe. Huta predovšetkým spracovávala tetraedritové medené rudy s cieľom získať z nich meď, striebro, ortuť a antimón. Hutu riadili a pôsobili v nej najvýznamnejší hutnícki odborníci tej doby,“ objasnil geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa dejinám baníctva venuje dodnes.
Znamenite postavené pozostatky
V druhej polovici 19. storočia už jej výroba nebola tak efektívna, zánik huty je datovaný do roku 1897 rok po rozpustení Združenia hornouhorských ťažiarov.
„Súčasťou huty bol aj systém pre hutníctvo nevyhnutných hydrotechnických zariadení - hrádza na rieke Hornád, umelý vodný náhon (pre pohon najprv vodných kolies, v 19. storočí elektrárne) a vodu odvádzajúci kanál. Jeho znamenite postavené pozostatky, samonosné kamenné klenby sa dajú nájsť aj v dnešnej dobe v podzemí v ruinách areálu huty. Štefanská Huta by si ako celok zaslúžila pamiatkovú ochranu,“ myslí si M. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš