V barokovo-klasicistickom kaštieli s francúzskym parkom v Žehre, časť Hodkovce, vítajú návštevníkov klienti zariadenia DSS Domovina. Ľudia s mentálnym postihnutím radi prichádzajúcim ukážu na pohľad zaujímavé miesto.
ŽEHRA/HODKOVCE. V Žehre, časť Hodkovce (okres Spišská Nová Ves), sa v nádhernom areáli nachádza kaštieľ, ktorý si pravdepodobne už v 17. storočí dal v záujme väčšieho pohodlia postaviť Štefan Csáky.
Neďaleko sa čnie Spišský hrad, prvé sídlo rodu Csákyovcov, a preto hodkovské panstvo nazývali kaštieľom v podhradí.
História kaštieľa
Barokovo–klasicistický kaštieľ s rozsiahlym parkom je dnes pýcha tohto regiónu.
Poslednou majiteľkou kaštieľa bola Helena Csákyová-Forbesová, ktorá odišla pred vypuknutím II. svetovej vojny v roku 1938 do Anglicka. Kaštieľ zostali udržiavať štyria zamestnanci.
V roku 1948 po februárových udalostiach prebehla konfiškácia kaštieľa. Objekt bol s príslušenstvom o rok neskôr odovzdaný Oblastnej pobočke Pôdohospodárskeho archívu v Levoči.
Rodinné múzejné zbierky a štýlové bytové zariadenie boli sprístupnené verejnosti 1. júna 1950, o rok neskôr bol kaštieľ vyhlásený za štátny kultúrny majetok.
Usmiati sprievodcovia
Hodkovský kaštieľ po prestavaní slúžil ako sídlo rôznych ústavov, svoj domov tu v posledných rokoch našli klienti s mentálnym postihnutím.
Domov sociálnych služieb Domovina sa už vyše štyroch rokov zaoberá sociálnym turizmom, čo v praxi znamená sprístupnenie areálu verejnosti.
„Turistov sa radi ujmú sprievodcovia z radov klientov, ktorí im ukážu francúzsky park či bylinkovú záhradu. Návštevníci si majú možnosť prezrieť kostolík, cintorín Csákyovcov, čas tráviť pri hre petanq, prípadne si pozrieť dielňu, kde klienti vyrábajú suveníry. Prítomných zaujme tiež vtáčí park, ktorý pozostáva z drevených sôch autora Martina Kačicu. Tí najmenší sa môžu tešiť z domácich zvieratiek. Takmer hodinová prechádzka sa končí návštevou kaštieľa,“ vysvetľuje riaditeľ organizácie DSS Domovina Juraj Beňa.
Obohatená zbierka porcelánu
V kaštieli je možnosť vidieť fajčiareň s pôvodnou podlahou, kazetovým stropom a krbom. V salóne sa zase návštevníci dozvedia o histórii rodu Csákyovcov na Spiši.
Túto sezónu DSS vynovil sálu obrazmi kaštieľov Csákyovcov na Spiši, obohatená je zbierka porcelánu, ktorý sa tu niekedy používal a doplnili sa historické zrkadlá. Obdiv návštevníkov si zaslúži francúzsky park s anglickými záhradami.
„Aj keď nie sme profesionálne múzeum, snažíme sa ukázať históriu Csákyovcov na Spiši, ktorým sa nikto odborne nevenuje,“ dodáva J. Beňa.
Vlani areál navštívilo okolo 1 300 návštevníkov nielen zo Slovenska, ale z celej Európy. Mnohí z nich sem prišli prvýkrát, na odporúčanie známych.
Stieranie bariér
Hlavný cieľ sociálneho turizmu je stieranie bariér medzi majoritnou spoločnosťou a mentálne postihnutými.
„Niektorí návštevníci ani netušia, že takéto zariadenie sa nachádza v historickej budove a sú milo prekvapení, keď sa to dozvedia. Naši klienti chcú byť zapojení do procesu fungovania spoločnosti. Sú síce iní, ale nie horší,“ uzatvára riaditeľ organizácie DSS Domovina.
Barokovo–klasicistický kaštieľ. Časť budovy je múzejná, časť slúži klientom DSS.
Sprievodca M. Pažák. Rád porozpráva o histórii fajčiarskej miestnosti.
Vtáčí park. Je to miesto umenia. Foto k článku: Eva Šoltísová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš