Syseľ pasienkový sa v Podtatranskej kotline vyskytuje v čoraz nižších lokalitách. V minulosti bol rozšírený napríklad pri obciach Štrba, Batizovce a Veľký Slavkov.
POPRAD. "Príčinou postupného znižovania pôvodných lokalít jeho výskytu je zmena tradičných spôsobov pastevného hospodárenia, chemizácia v poľnohospodárstve, no tiež rozorávanie alebo zarastanie pasienkov a lúk," zdôvodnil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Syseľ pasienkový dosahuje dĺžku tela 18 až 24 centimetrov a hmotnosť od 145 do 520 gramov.
Jeho zimný spánok trvá 180 až 240 dní. Maximálna dĺžka života tohto malého živočícha vo voľnej prírode je tri až päť rokov.
V zajatí sa dožíva deviatich rokov.
"Patrí do čeľade vevericové a jeho blízkymi príbuznými sú tak napríklad veverica stromová alebo svišť vrchovský tatranský. Na Slovensku je chránený a žije tu približne vo viac ako sto lokalitách," dodal Majko.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš