Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
PORÁČ. Poráčska baňa na barytovú surovinu je dnes poslednou dedičkou tradície rudného baníctva na Spiši.
Pritom ide o klasickú hlbinnú baňu s dopravou, zabezpečenou šachtou ústiacou na povrch v kombinácii s prepravou vydobytej suroviny podzemnou odťažbovou chodbou – obzorom Rochus.
Kým po roku 1989 masívne dobývanie komplexných sideritovo-sulfidických rúd v Rudňanoch a v Poráči postupne zaniklo, baryt sa naďalej dobýva a spracováva firmou Sabar z Markušoviec, ktorá je nástupcom Železorudných baní Spišská Nová Ves, závod Rudňany.
„Baryt sa dobýva podzemným spôsobom v ťažkých podmienkach v žilnom telese, narušenom starou výberovou ťažbou spred vyše sto rokov. Týmto podmienkam je prispôsobená ojedinelá dobývacia metóda. Predmetom dobývania niekedy býva aj stará barytová základka, ktorou „starí“ baníci zasypávali vydobyté priestory po ťažbe časti žíl, bohatých na medenú rudu,“ pripomína geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa dejinám baníctva venuje dodnes.
Zanedbaný historický portál
Podľa slov M. Jančuru je hlavným banským dielom šachta, siahajúca od povrchu po hladinu vody, zatápajúcej banské priestory pod Rochus obzorom.
Dobýva sa medzi štvrtým hlbinným obzorom a Rochus obzorom. Vydobytá surovina sa zosypáva na Rochus obzor a odtiaľ sa dopravuje elektrickým vláčikom do úpravne v Markušovciach.
Rochus obzor má krásny, no zanedbaný historický portál, ktorý by si zaslúžil pamiatkovú ochranu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš