Zuzana Krempaská pôsobí v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi od roku 1983. Začínala vo funkcii odborného pracovníka na prírodovednom oddelení so zameraním na mineralógiu, petrografiu a paleontológiu. Od roku 1988 bola vedúcou prírodovedného oddelenia a od 1. septembra 2009 je riaditeľkou Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Na vlastnej koži spoznáva, že život múzejníka nie je len o zbieraní zaujímavých predmetov.
Aké boli vaše začiatky?
„Úprimne musím povedať, že som nevedela, čo ma v múzeu čaká a o mojom osude rozhodla náhoda. Dnes po 32 rokoch môžem zhodnotiť, že múzejná práca je pre mňa dar. Tvorivá, relatívne slobodná, človek zanechá za sebou stopu pre ďalšie generácie v podobe zbierok, výskumov, expozícií, výstav, publikačnej činnosti... Moje pôsobenie v múzeu bolo zamerané na regionálny výskum, dokumentáciu vývoja prírody - geológia a baníctvo v regióne Spiš, neskôr so špecializáciou na paleontológiu. Kládli sme dôraz na akvizičnú činnosť, teda získavanie zbierok, ktoré dokumentujú vývoj prírody v regióne. Tu pokladám za podstatný aj svoj prínos pre múzeum. Keď som sem nastúpila, tak v paleontologickom zbierkovom fonde bolo 35 kusov zbierok. Teraz fond obsahuje okolo 4-tisíc položiek. Zameriavala som sa na výskum Hornádskej kotliny, oblasť starších treťohôr (paleogén- eocén), ale skúmala som i oblasť travertínov okolia Spišského Podhradia, zapojila som sa do spolupráce pri výskume medvedej jaskyne v Slovenskom raji. Múzeum získalo úžasné zbierky. Medzi najvýznamnejšie nálezy patria odtlačky rybej fauny, žraločie zuby, nádherné nálezy krabov, ježoviek či lastúrnikov, odtlačky listov. Z Dreveníka je to jedinečný nález chobotnatca druhu Mamut borsoni. Časť zbierok som použila pri tvorbe paleontologickej expozície v roku 1993. Podobne to bolo aj s mineralogickým fondom, ktorý sa pri mapovaní a výskume najvýznamnejších banských ložísk v regióne rozrástol na 3-tisíc zbierok.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš