Leto a s ním spojené letné horúčavy sa už naplno usadili aj v regióne Spiša. Ľudia hľadajú všetky možné cesty, ako sa schladiť. Letné mesiace okrem zábavy a relaxu so sebou prinášajú aj isté nástrahy. Na organizmus vplývajú nielen extrémne horúčavy, ale dokonca aj jedlo, či voda v prírodných alebo umelých kúpaliskách. Pozreli sme sa na to, čo ponúkajú kúpaliská v našom regióne a ponúkame aj pár rád ako bojovať s letnými horúčavami.
SPIŠ. Kolapsové stavy vedú až k prípadným úmrtiam ľudí chorých hlavne na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, termoregulácie a závažné hormonálne ochorenia.
Zvýšená únava a prehriatie organizmu spojené s malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním, to všetko majú na svedomí letné horúčavy.
Ako uviedol v tlačovej správe Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), existuje isté „desatoro”, ktoré by sme mali počas letných horúčav dodržiavať.
Sladké vody nepomôžu
Malinovky, pivo, alkohol a káva sú tekutiny, ktoré sa do pitného režimu nerátajú.
Podľa Ivana Rovného, hlavného hygienika Slovenskej republiky, dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody.
„Ideálna je obyčajná voda. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota - vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu,” uvádza Rovný.
Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd.
Na ťažké jedlá je lepšie zanevrieť
Strava by počas letných mesiacov mala byť o niečo ľahšia, teda ľahšie stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, avšak s dostatkom výživných látok.
„Zložením má byť vyvážená a pestrá - dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy,” uvádza Rovný.
Kupovať by sme mali iba také množstvo, ktoré vieme spotrebovať. „Po nákupe dopraviť potraviny čo najskôr domov a uchovať v chladničke,” upozorňuje Rovný.
Pozor na vodu, v ktorej sa čľapkáte
Ako vystríha hygienik, opatrný treba byť aj pri návšteve prírodných či umelých kúpalísk.
„Odporúčame verejnosti kúpať sa len v kúpaliskách, ktoré sú pod stálou kontrolou. ÚVZ SR pravidelne počas letnej kúpacej sezóny vykonáva monitoring kvality vody. Aktuálne výsledky pravidelne počas letnej kúpacej sezóny zverejňuje v piatok na svojej internetovej stránke.”
Klimatizácia môže aj uškodiť
Všetci sú v horúčavách vďační za klimatizáciu, či už v aute, alebo doma či v práci. Netreba to s ňou však preháňať.
„Aby nám klimatizácia neškodila, ale naopak, bola nám na osoh, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia,” uvádza Rovný.
Inak by ste sa mohli vystaviť teplotnému šoku.
Čiernu nenoste, uprednostnite farebnosť
V extrémnych horúčavách treba dávať pozor aj na to, čo máme na sebe oblečené. Zo svojho šatníka by sme mali vyberať svetlé farby a prírodné materiály.
Oblečenie musí byť ľahké, vzdušné a voľného strihu.
„Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu. Počas pobytu mimo domova chráňte svoj zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi a používajte pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom,” vystríha hygienik.
Slnko môže byť zradné
Pobyt na slnku dobíja energiu a čaruje úsmevy na našich tvárach. Mnoho žien sa nevie dočkať leta práve kvôli opaľovaniu.
Na deky by sme sa mali vyvaliť buď v skorých ranných hodinách, alebo neskoro popoludní. Na kúpaliskách treba vyhľadávať tieň.
„Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením. Pri pobyte na slnku treba chrániť predovšetkým našu kožu, oči a používať prikrývky hlavy. Pred slnkom sa musia chrániť dojčatá a malé deti, starí ľudia, osoby trpiace KVO (kardiovaskulárnym ochorením),” uvádza Rovný.
Horúčavy na pracovisku
Ľudia pracujúci vo fabrikách, na úradoch, ale aj v teréne musia dbať na pitný režim.
„Možnosť osprchovania chladnou vodou. Tienenie okien a svetlíkov žalúziami, roletami. Zvýšenie pohybu vzduchu ventilátormi. Podľa možností pracoviska využívať klimatizáciu,” odporúča zamestnávateľom hygienik.
V osobitých prípadoch môže zamestnávateľ pristúpiť aj k zmene pracovného času.
„Ak je predpoklad prekročenia hodnôt dlhodobo a krátkodobo únosnej záťaže teplom na pracoviskách, na ktorých je tepelná záťaž spôsobená technológiou, pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní zamestnávateľ má poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú aj minerálne látky stratené potením,” uvádza Rovný.
Doma treba podľa Rovného brániť prenikaniu slnka buď žalúziami alebo roletami. Veľa vetrať a v prípade, že používate ventilátor, umiestniť ho tak, aby nefúkal priamo na vás a nedochádzalo tak k priamemu ochladzovaniu povrchu tela.
V horúčavách treba obmedziť aj niektoré aktivity. Platí to hlavne pre starších a chronicky chorých ľudí. Zo svojich domovov by mali vychádzať, pokiaľ sa dá, iba ráno alebo večer.
Miesta na kúpanie hľadajú všade
V Poprade ľudí každoročne nájdete kúpať sa pri skoro každom kúsku vody v meste.
Hitom sú brehy Velického potoka, či rieky Poprad. Veľa Popradčanov dokonca nepohrdne ani štrkopieskami v Batizovciach a deti sa najradšej čľapkajú vo fontáne pri popradskej Aréne.
Tam všade nájdete roztiahnuté deky a ľudí v plavkách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš