Akademický sochár a reštaurátor Juraj Maták sa narodil v Ružomberku v roku 1946 a tam aj doteraz žije. Po ukončení umeleckej priemyslovky v Bratislave vyštudoval na VŠVU sochárstvo a reštaurovanie. Po skončení štúdia sa venoval reštaurovaniu cez SFVU (Slovenský fond výtvarných umení), tiež externe pôsobil ako učiteľ na ĽŠU v Ružomberku. V roku 1987 sa zamestnal v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Košiciach. Keď sa stredisko v roku 1992 zrušilo, nastúpil do Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, kde v dôchodkovom veku pôsobí dodnes.
Za takmer tri desiatky rokov prešlo vašimi rukami množstvo pamiatok. Môžete spomenúť najvýznamnejšie?
„Nebolo ich málo. Začal som ešte ako študent brigádovať cez prázdniny v ranogotickom kostole v Ludrovej pri reštaurátorovi M. Štalmachovi. Po štúdiu už prvá zákazka bolo reštaurovanie hlavného neskorobarokového oltára v Tvrdošíne s kolegami J. Porubovičom a O. Dzúrikom. Neskôr v košickom reštaurátorskom ateliéri som reštauroval hlavný oltár v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, okrem troch hlavných plastík. Pracoval som na pekných dielach, medzi ktoré patria napríklad reštaurovanie Madony z Oltára Narodenia, sochy nadstavca oltára Panny Márie Snežnej, sochárska výzdoba organu a jazdecká socha Juraja na koni v kaplnke Juraja, všetky v kostole sv. Jakuba v Levoči. V Kežmarku sochy z kazateľnice dreveného artikulárneho kostola a hlavný oltár r. k. farského kostola sv. Kríža. V súčasnosti sme dokončili s kolegom R. Borošom reštaurovanie Hlavného oltára sv. Jakuba v levočskom chráme. Z nástenných malieb to boli napríklad maľovaná renesančná fasáda budovy archívu v Spišskej Sobote, nástenné maľby Jozefa Hanulu v Černovej pri Ružomberku, gotické, renesančné a Hanulove maľby v Liptovských Sliačoch, retransfer nástenných stredovekých malieb z Liptovskej Mary, inštalovaných v skanzene v Pribiline, kostolík v Martinčeku pri Ružomberku, kde sme dostali ocenenie za objav a reštaurovanie. Musím ale pripomenúť, že okrem ocenení za každou zreštaurovanou pamiatkou treba hľadať mravčiu prácu celého kolektívu odborníkov.“
Vaša reštaurátorská práca pozostávala z obnovy sakrálnych pamiatok?
„Nereštaurujú sa len sakrálne veci, ale aj svetské pamiatky z rôznych storočí, kaštiele alebo meštianske domy. Človek sa dostane k všeličomu. Spomínam si, že som reštauroval najväčšiu sochu na Slovensku, ktorou je budova pamätníka SNP v Banskej Bystrici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš